Göçmen kuşların neden göç ettiklerini araştıralım ve arkadaşlarımızla paylaşalım

Dünya üzerinde bazı kuşlar sürekli hareket halindedirler. Bu kuşlara göçmen kuşlar denir. Göçmen kuşların neden göç ettiklerini araştıralım ve arkadaşlarımızla paylaşalım.

Kuşlar kışın soğuk ve kar yağışlı olduğunda beslenemez. Göçmen kuşlar havalar soğuduğunda daha ılıman iklimlere doğru göç etmektedirler. 

Kuşların neden göç ettikleri ve göç etme zamanlarını nasıl belirledikleri hakkında bir çok araştırma yapılmıştır. Bilim adamları kuşların biyolojik saatinin olduğunu söylemektedir. Kuşlar bu iç saatlerine uygun olarak göç etmektedir. Kuşların göçleri sırasında meydana gelen diğer bir enteresan olay ise göçe birlikte başlamalarıdır. Bir arada yaşamasalar bile göç zamanları geldiğinde bir bölgede toplanmaktadırlar. Böylece kuşlar mükemmel zamanlama ile birlikte göç hareketine başlar. Bu göç olayı kuşların planlı hareketini kusursuz uygulamasıyla ifade edilebilir.

Kuşların bu kadar uzun mesafelere uçması kolay bir iş değildir. Bu göç olayında kuşlar çok zorlanmaktadırlar. Göçmen kuşlar uzun süre uçtukları için çok fazla enerji harcamaktadır. Sinek kuşu dakikada yaklaşık olarak 1200 kere kanat çırpmaktadır. Kuşların bazen günler boyunca süren göç hareketi göz önüne alındığında harcanan enerji miktarı gözümüzde daha iyi canlanacaktır.

 

Kuşların göç ettikten sonra geri dönmesi ise farklı bir inceleme konusudur. Kış geleceği için sıcak bölgelere göç eden kuşlar tekrar geri gelmektedirler.Bunun üzerinde bir çok araştırma yapılmıştır. Göçmen kuşların belli bir zaman sonra geri dönmesinin sebebi baharla birlikte kuzey yarımkürenin ısınmasıdır. Ayrıca baharın gelmesiyle birlikte gündüz süresinin uzamasıda önemlidir. Çünkü yiyecek aramak için kuşlara daha fazla zaman kalmaktadır. Tabi ki bu şekilde açıklanan göçmen kuşların geri dönmesi olayının içinde bir çok gizemi barındırdığı bir gerçektir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.