Gözde’nin üzerindeki giysilerin dans pistinde ve oturma alanında…

Gözde, yeşil tişört, mavi pantolon ve beyaz bağcıklı kırmızı ayakkabı giyerek bir partiye katılıyor. Partinin yapıldığı salonun oturma alanı yeşil, dans pisti ise kırmızı ışıkla aydınlatılıyor. Gözde’nin üzerindeki giysilerin dans pistinde ve oturma alanında algılanan renklerini defterimizde oluşturduğumuz aşağıdaki gibi bir çizelgeye yazalım.

göz algılanmaları

Gözde’nin Giysileri – Kırmızı Işıkta Algılanan – RenkYeşil Işıkta Algılanan Renk

Yeşil tişört – Koyu renk yada siyah – Parlak yeşil
Mavi pantolon – Koyu renk yada siyah – Parlak mavi
Kırmızı ayakkabı – Parlak kırmızı renk – Siyah renk
Beyaz bağcık – Kırmızı renk – Yeşil renk

2- Bir grup öğrenci, güneş enerjili su ısıtma sistemi için en iyi  rengi belirlemek istiyor. Bunun için dört konserve kutusu alarak bu kutuları siyah, beyaz, sarı ve kırmızıya boyuyorlar. Her kutu sıcaklığı 22 oC olan 500 mL su ile doldurulup güneş ışığını doğrudan alan bir yerde bir saat kadar bekletiliyor. Hangi renk kutudaki su sıcaklığı daha çok yükselir? Neden? Bu durumu gösteren sütun grafiğinin aşağıdakilerden hangisi olduğunu düşünürsünüz?

renk ısı deneyi

Siyah kutudaki suyun sıcaklığı daha fazla ısınır. Çünkü siyah renk güneş ışığını en çok soğuracağından dolayı çok ısınır.

sıcaklık renk değişimi

 

En fazla sıcaklık değişimi c şıkkındaki grafikte gerçekleşir. Siyah kutudaki suyun hızla sıcaklığı yükselir. Beyaz renkli kutu hiç soğurma yapmayacağından sıcaklığı düşer.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.