Güneş enerjisinden nasıl yararlanabiliriz?

Güneş enerjisinden nasıl yararlanabiliriz? Dünyadaki enerjinin kaynağı güneştir. Yakın zamana kadar güneş enerjisinden doğrudan yararlanamıyor olsak ta, aslında ilk insandan yada dünya oluştuğundan bu yana güneş enerjisinden çeşitli şekillerde faydalanmaktayız.

Dünya üzerinde bitkilerin büyüyebilmesi ve ekosistemlerin, hava olaylarının oluşabilmesi için güneşe güneş enerjisine ihtiyaç vardır. İnsanlar ilk zamanlardan bu yana güneş ile büyüyen bitkileri doğrudan yada bu bitkilerle beslenen hayvanları tüketerek beslenmişler hayatlarını devam ettirebilmişlerdir.

Güneş ilk zamanlardan bu yana ısınma için kullanılmış insanlar daha çok, güneşlenmenin çok olduğu orta kuşak bölgede yaşamışlardır.

Daha sonraki zamanlarda, yiyeceklerini kurutmak için güneş ısısından faydalanılmıştır.

bitkiler

Günümüze geldiğimizde, güneş pilleri yada güneş panelleri sayesinde güneşten doğrudan elektrik enerjisi üretebiliyor, su ısıtabiliyoruz.

uzay aracı

Güneş pilleri aracılığı ile, şehirlerden en uzak ücra köşelerde bile, tarımsal üretim için, yada başka sebeplerle elektrikli aletleri kullanabilmekteyiz. Güneş enerjisi temiz enerji olduğu için şehirsel kullanımı da teşvik edilmelidir.

güneş paneli

Yukarıda saydıklarımızın yanında, hesap makineleri, trafik lambaları, uzay araçları, güneş fırınları gibi yerlerde güneş enerjisinden faydalanmaktayız.

hesap makinesi

 

7. sınıf fen ve teknoloji Koza Yayınları 200. sayfa 5. ünite sonu  değerlendirme çalışmaları 1. soru cevabınıza yardımcı olmak için hazırlanmıştır. Sitemizde aynı sayfadaki soruların cevabı da mevcuttur.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.