Günlük hayattan Anayasa’nın 26. maddesinin içeriğine uygun bir örnek veriniz.

Günlük hayattan Anayasa’nın 26. maddesinin içeriğine uygun bir örnek veriniz. Sınıfınızda, verilen bu örnek üzerinde tartışınız.

Anayasa 26. Madde – Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar. Bu fıkra hükmü radyo, televizyon, sinema veya benzeri yollarla yapılan yayımların izin sistemine bağlanmasına engel değildir.

Anayasa’nın bu maddesine günümüzde kullandığımız internet site ve sayfalarını veya sosyal medya internet sitelerini örnek verebiliriz. Bu ortamlarda herkes özgürce düşünce ve kanaatlerini paylaşabilir ve yayınlayabilir. Herhangi bir denetim veya izin de söz konusu değildir. Radyo ve televizyon kanalları yerel ve ulusal ağ ve frekansları kullandığı için önceden bir izin sistemi mevcuttur. Radyo ve televizyon yayınları öncesi bir izin söz konusu değildir. Yayın sonrası RTÜK tarafından uygunluk denetimi yapılmaktadır. Ulusal bir Televizyon kanalı kurmak istediğimizde gerekli mercilerden izin almamız ve bir tahsisisin yapılması gerekir. Hava Frekanslarının sahibi devlettir. Resmi mercilerin izni olmaksızın bir TV kanalının ulusal ve yerel frekansları kullanması mümkün değildir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.