Günter Grass Kimdir?

Günter Grass Kimdir? Alman yazarı (Danzig [günümüzde Gdansk], 1927). Yaşamının ilk yılları güçlükler içinde geçen Pomeranya asıllı Günter Grass, 1944’te askere ahnarak Silez- ya ve Berlin’de zırhlı piyade birlikle¬rinde bulundu. Ordunun dağıtılmasından hemen sonra, bir tuz ocağında çalışmaya başladı; ardından bir mezarlıkta taş yontuculuğu yaptı. Stuttgart radyosunun açtığı bir şiir yarışması aracılığıyla Grup 47’nin başlıca üyeleriyle tanıştı.

Teneke Trampet

Paris’te uzun bir süre kalan Günter Grass bu kentte, kendisine ilerde ün kazandıracak olan Teneke Trampet (Die Blechtrommel, 1959) adlı romanını yazdı. Vistül’ün denize döküldüğü yerde, Baltık denizinin sularıyla yıkanan bir körfezde bulunan ve Prusya ile Polonya arasında parçalanmış olan Danzig, 1793’ten sonra Prusya’ya bağlanmış, 1918’de serbest kent olmuş, 1939’da Nazi Almanyası’nın egemenliğine girmiş, sonra yeniden Polonya’ya bağlanmıştı. İşte bu kentin başına gelenler, Günter Grass’m Teneke Trampet adlı yapıtının oluşmasına neden oldu: Egzotik ürünler satan bir tüccarın oğlu olan Oskar, geçmişiyle bağlarını koparır; geleceğine yüz çevirir ve üç yaşındaki bir çocuk boyutunu koruyarak artık büyümek istemez.

Bir tek teneke trampeti vardır Oskar’m. Reich’ın yıkılışıyla askerliği biten Oskar bir cüceye dönüşür; gördüklerini ve duyduklarını trampetiyle vurgulayarak, aynı zamanda kendi öyküsü de olan, Danzig kentinin öyküsünü anlatmaya koyulur.

Günter Grass

Günter Grass

Bu fantastik yapıtında Günter Grass, anlattıklarım, destansı bir hava katarak, daha görkemli kılmış, simge ve imgeleriyle dikkati çekmiş ve Avrupa’nın en büyük romancıları arasına girmiştir.

Günter Grass, Der Butt (Kalkan Balığı, 1977) adlı yapıtı da aynı yöntemle yazmıştır: Bu romanda tarih boyunca erkeklerin özgürlüklerini kazanmalarına yardımcı olan efsanevi bir kalkan balığı, kadınlardan kurulu bir mahkeme tarafından suçlanarak yargılanır.

Siyasal Bağlanma

1961’deki Katz und Maus (Kedi ile Fare) ile büyük bir yergi ve anlatı yeteneği taşıdığını kanıtlayan, Hundejahre (Berbat Yıllar, 1963) ile de yeniden Teneke Trampet in güçlü soluğunu ortaya koyan Günter Grass, siyaset yaşamına da atılarak Sosyal Demokrat Parti’nin seçim kampanyasına etkin bir biçimde katıldı; kampanyayla ilgili bütün yazılarını 1969 yılında bir aray agetirerek kitaplaştırdı. Bu derlemeyi, siyasal uğraşlarının etkisiyle yazdığı Örtliche Betäubt (Lokal Anestezi, 1969) adlı romanı ile Turbot (1977) ve Kafadan Doğumlar ya da Almanların Nesli Tükeniyor mu? (Kopfgeburten: oder die Deutsc- hen sterben aus?, 1980) adlı romanları izledi. Tiyatro oyunlarında [Davor, 1969; On Dakika Sonra Buffalo [Nach Zehn Minuten bis Buffalo, 1959]; Maus [Fare, 1986]) da “fantastik gerçekçilik” ülküsünü bir yana bırakarak, siyasal açıdan bağımlı bir yazar olduğunu kanıtladı.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.