Henry Fielding Kimdir?

Henry Fielding Kimdir? İngiliz romancısı (Sharpham Park, Somerset Kontluğu, 1707-Lizbon, Portekiz, 1754).

Bir asker çocuğu olan Henry Fielding, Eton’da başladığı öğrenimini yoksul olduğu için Oxford ya da Cambridge’de sürdüremediğinden, bohem yaşamına dalarak aralarında Tom Thumb’un (Parmak Tom, 1730) da bulunduğu, birçok güldürü ve fars yazdı. Daha sonra mirasa konmuş genç bir kadınla ilişki kurup 1735’te onunla evlendi; ama servetini birkaç yıl içinde yiyip bitirdi. Tiyatroda, Pasquin (1736) ve 1737’de oynânan The Historical Register for the Year 1736 (1736 Yılı Vakayinamesi) adlı yapıtlarıyla büyük başarı kazandıysa da bu oyunlar, yergili telmihlerle dolu olmalarından ötürü tiyatro yazarlığının da sonu oldular.

Henry Fielding

Bunun üstüne yeniden öğrenimine dönüp hukuk okuyan Fielding 1740’ta avukat oldu; daha sonra Londra’da yargıçlığa atanınca işine dört elle sarıldı. Bir süre sonra roman yazmaya başlayıp, Richardson’ın Pamela adlı yapıtının iki parodisini yayımladı; An Apology for the Life of Mrs Shamela Andrevvs (Shamela Andrews’ın Yaşamının Savunması, 1741); The History of the Adventures of Joseph Andrevvs and of His Friend Mr Abraham Adams (joseph Andrevvs’m ve Arkadaşı Abraham Adams’ın Serüvenleri, 1742). Sonra Miscellanies’in (Çeşitli Konular Üstüne, 1743) üç cildini yayımladı; bu kitapları şiirler,bir fantezi (A journey from this World of the Wild the Next [Bu Dünyadan Öteki Dünyaya Yolculuk]) ve yergisel bir roman (The Life of Mr.
WiJd the Great [Büyük jonathan Wild’in Yaşamı]) kapsıyordu.

Daha sonra siyasete atılarak The True Patriot (Gerçek Vatansever, 1745) adlı bir dergi çıkaran Fielding, cezaevlerindeki yaşama koşulları üstüne tutanaklar düzenledi. Bu arada Tom jones (1749) ve Amelia
(1751) adlı en önemli romanlarını yayımladı. 1752’de The Covent Garden adlı bir süreli yaym çıkardı. Daha sonra Portekiz’e giderek orada öldü. 1755’te yolculuk anıları yayımlandı: Journal of a Voyage to Lisbon {Lizbon’a Yolculuk Güncesi).

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.