Güray’ın başarılı olmasında paten öğretmenin hangi hareketleri rol oynamıştır?

Güray’ın başarılı olmasında paten öğretmenin hangi hareketleri rol oynamıştır? Paten öğretmeninin yerinde siz olsaydınız nasıl davranırdınız?

Merhaba, benim adım Güray. Ailemle birlikte Amasya’da oturuyoruz. Sizlere, yarıyıl tatilimi geçirmek için Ankara’da oturan teyzemlere gittiğim sırada yaşadığım bir olayı anlatacağım.

gürayın paten öğrenmesi

Teyzemin kızı Aysun, buz pateni kursuna gidiyordu. Ankara’da kaldığım günlerde onunla birlikte haftanın üç günü düzenli olarak bir alışveriş merkezindeki buz pateni pistine gittik. Aysun, paten dersi aldığı için çok güzel kayıyordu. Onu ve arkadaşlarını kayarken seyretmek çok hoşuma gitmişti.

Düşerim diye korkup biraz çekinmeme rağmen bütün cesaretimi toplayıp paten öğretmenine kendimi tanıttım ve “Bende yapabilir miyim?” diye sordum. Öğretmen, güven verici bir ses tonuyla“ Tabi yapabilirsin, neden olmasın?” dedi.Önce küçük adımlar atarak buz üstünde nasıl yürümem gerektiğini gösterdi. Sonrada elimden
tutarak benimle birlikte yürüdü. Attığım her adımda “Evet…çok güzel, aferin!” diyerek beni yüreklendiriyordu. Bir süre sonra tutunmadan yürümeye başlamıştım. Öğretmen bu kez yavaş yavaş nasıl kayacağımı gösterdi ve aynı hareketleri benimde yapmamı istedi. Başlangıçta biraz çekiniyordum. Öğretmen yanımda duruyor, tam düşeceğim zaman beni tutuyordu. Derken kısa adımlar atarak kaymaya başladım. Bu arada paten öğretmeni “Aferin Güray! Beş adımda bir sendeliyordun, şimdi sekiz adıma çıktın.”diyordu.Okadar
heyecanlıydım ki gösterdiğim bu gelişmenin farkında bile değildim. Bir süre sonra “On beş adım oldu, hâlâ düşmeden kayabiliyorsun.” dedi. Öğretmen hiç bir olumsuz uyarıda bulunmuyor, sürekli olarak çabalarımı övüyordu. Her adımımda “Evet…evet, çokgüzel, aferin!” diyordu. Başarabildiğime çok şaşırmıştım. O gün 45 dakika boyunca kimseden yardım almadan buz pateni yaptım.

Buzda kaymayı nasıl öğrendiğimi düşündükçe aklıma paten öğretmeninin sözleri geliyor. Herşeyden önce daha ilk anda “Tabi yapabilirsin, neden olmasın?” diyerek bana olan güvenini belirtmişti.

Bunun yerine “Senin gibi ilk kez deneyecek biri için tehlikeli olabilir.”, “Daha erken yaşta başlamalıydın.” vb. sözler söyleseydi herhâlde kaymaya cesaret edemezdim. Ayrıca ayakta nasıl duracağımı, adımlarımı nasıl atacağımı hem göstermiş hem açıklamış ve her olumlu hareketimi“ Evet, çok güzel, aferin!” diyerek desteklemişti.“ Aman dikkat et!”, “Düşeceksin.”, “Olmuyor.” gibi cesaret kırıcı sözler söylememişti. “Beş adımda bir sendeliyordun, şimdi sekiz adıma çıktın.” gibi sözlerle de gösterdiğim gelişmeyi vurgulaması beni teşviketmişti.

• Güray’ın başarılı olmasında paten öğretmenin hangi hareketleri rol oynamıştır?

Paten öğremeninin olumlu ve yapıcı yaklaşımı, sürekli teşvik edici sözlerle onu desteklemesi Güray’ın başarılı olmasını sağlamıştır.

 • Paten öğretmeninin yerinde siz olsaydınız nasıl davranırdınız?

Paten öğretmenin yaptığı, olması gereken olumlu davranışlardır. Bu şekilde davranışlar iletişimde başarılı olmak için gereklidir. Onun yerinde olsaydım bende aynı şekilde, olumlu ve başarıya teşvik edici şekilde davranırdım.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.