Öyküdeki hangi cümleden Ayda’nın empati kurduğunu anlıyorsunuz?

Aynı Şey Benim Başıma Gelseydi!
Öğretmen, sosyal bilgiler dersinde bugün empati konusunu işleyeceklerini söyler. Öğrenciler empatinin anlamını sorunca öğretmen aşağıdaki öyküyü anlatır:

“Ayda’nın öğretmeni, öğrencilere sosyal bilgiler dersinde kullanılmak üzere bir harita yapmalarını ödev olarak verir. Ayda, bütün bir hafta boyunca uğraşır ve güzel bir harita çizer. Ertesi hafta sevinçle haritasını okula götürüp arkadaşlarıyla paylaşmak ister. Haritası elinde kardeşi Cansu ile birlikte yola koyulur. Yolda giderken üst sınıflarda okuyan bir arkadaşıyla karşılaşır.

Arkadaşı elindekinin ne olduğunu sorar, Ayda da harita diye karşılık verir. Arkadaşı, haritaya bakar ve çok emek vermişsin çok güzel olmuş der. Ben de geçen yıl senin gibi çok çalışarak böyle bir harita yapmıştım ama yolda gelirken yağmur yağıyordu ve elimden kaydı ve suya düştü. Ayda, bu durumu duyunca birden çok üzülür ve arkadaşını teselli eder.

Aynı durum benim başıma gelse ne yaparım diye düşünür. Çünkü kendisi de bu haritaya çok emek vermiştir. Arkadaşı Ayda’ya teşekkür ederek yanlarından ayrılır. Cansu, Ayda’ya dönerek, “Abla niye bu kadar üzüldün senin haritana bir şey olmadı ki!” der. Ayda, “Evet ama ben kendimi onun yerine koydum ve benim başıma böyle bir şey gelseydi ne yaparım diye düşündüm. Bu yüzden çok üzüldüm…” der.

Sürekli eleştirmek, küçük görmek, önemsememek, olumsuz iletişime yol açar. Örneğin, bir arkadaşınız sizinle
konuşmak yerine, bilgisayarda oyun oynasa sizin hoşunuza gider mi? Karşımızdaki kişiye kırıcı sözler
söylemek, ona incitici şekilde davranmak iletişimi olumsuz yönde etkiler.

Yukarıdaki öyküde sizin dikkatinizi çeken en önemli şey nedir? Cansu niçin Ayda gibi düşünmemektedir? Öyküdeki hangi cümleden Ayda’nın empati kurduğunu anlıyorsunuz? Siz günlük yaşamınızda hangi durumlarda empati kuruyorsunuz? Örnek veriniz.

Yukarıdaki öyküde dikkatimizi çeken cümle “Evet ama ben kendimi onun yerine koydum ve benim başıma böyle bir şey gelseydi ne yaparım diye düşündüm. Bu yüzden çok üzüldüm…”’dir.

Cansu empati yapmadığı için Ayda gibi düşünmemektedir.

“Evet ama ben kendimi onun yerine koydum ve benim başıma böyle bir şey gelseydi ne yaparım diye düşündüm. Bu yüzden çok üzüldüm…” bu cümleden Ayda’nın empati kurduğunu anlıyoruz.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.