Karasal iklim için en elverişli ev şekli hangisidir? Açıklayınız.

Karasal iklim için en elverişli ev şekli hangisidir? Açıklayınız.

Yurdumuzda görülen iklim tiplerini gördüğümüz gibi iklimler insanların faaliyetlerine etkileri vardır. Bunlardan en önemlisi de ev yapım şekli ve kullanılan malzemelerdir.

Farklı iklim tipleri doğal bitki örtüsünün yanı sıra yaşanılan evlerin mimarisini ve kullanılan malzemeyi de çeşitlendirir.

Yaz aylarını uzun kuraklık ve yüksek sıcaklıkla geçiren bölgeler için taş evler idealdir. Çünkü taştan yapılan evlerin içi serin olur.

Ormanlık bölgelerde evlerin yapım malzemesinde ahşap kullanılır.

Harran evleri, kerpiç ve tuğladan yapılmıştır. İç Anadolu Bölgesi’nde örnekleri bol miktarda olan kerpiç evlerde genelde çatısızdır. Düz olan bu bölümlerde ürün kurutma işlemleri de yapılır. Bu durumla taş evlerde de karşılaşılır. Kerpiç evlerin içi kışın sıcak, yazın serin olur. Kerpiç evlerin içinde hava temiz olduğu için fazla nem bulunmaz.

Ülkemizde görülen ahşap evlerin çoğunda kerpiç kullanılmıştır. Bursa Cumalikızık evlerinde çamur sıvalı duvarlar, mavi, mor, koyu sarı, açık yeşil gibi renklere boyanırken ahşap kısımlar kendi renginde bırakılmıştır. Suya dayanıklı olmayan kerpiç, diğer yapım malzemeleri ile birlikte kullanıldığında yapının uzun ömürlü olmasını sağlar.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.