Hassas Ekosistemlerin Araştırılması ve Korunmasına Yönelik Öneriler Geliştirilmesi

Hassas Ekosistemlerin Araştırılması

Öncelikle Ekosistem nedir kısaca sizlere bunun bilgisini vermek istersek eğer; Bir kısımda yaşamını sürdüren canlılar ile ortak yaşam mücadelesi veren cansız çevrenin iş birliğine ekosistem denilmektedir. Özetle canlıların cansız ortamda sürdürdüğü hayata yani ekolojik dengeye ekosistem denilmektedir.

Hassas Ekosistemler Nelerdir?

Hassas Ekosistemleri kara ve su olmak üzere iki ayrı grupta toplayabiliriz. Su tarafına baktığımızda küçük su birikintisinden okyanusa kadar uzanan bir serüveni ele alabiliriz. Küçük su birikintisi olsun ya da okyanus olsun suyun canlılar üzerindeki etkisi aynı ekolojik sistemi desteklemektedir. Her iki sistemde de canlılarda aynı özellikler saptanmaktadır. Okyanusta yaşayan büyük balinalar ile küçük su birikintisinde yaşayan küçük balıklar buna örnek gösterilebilir.

hassas-ekosistemler

Hem kara hem de su ekosistemlerini çok detaylı inceleme içerisine girdiğimizde içerisinden çıkamayacağımız bir hal içerisinde kendimizi buluruz. Canlılar üzerindeki enerjiden, kimyasal, fiziksel farkındalıklar karşımıza çıkabilmektedir. Bu detayları görmezden gelerek sadece iki grupta su canlılarını sınıflandırabiliriz. Tatlı su canlıları ve tuzlu su canlıları olarak bilinmelidir. Ancak bu iki grubu yine farklı sistemde alt gruba ayırabiliriz. Tatlı su balıkları ( göller ) ve denizlerdir. Kara ekosisteminde ise; ovalar, çayırlar, kutuplar, ormanlar, otlaklar, çöller gibi birçok sınıfa ayırabiliriz.

Hassas Ekosistemlerin Korunması ve Geliştirilmesi

Ekosistemin en büyük önemini taşıyan dağlara büyük görev düşmektedir. Sıcaklıkları, soğukları, yağmurların dengesini belirleyen dağlar aynı zamanda hangi bölgede hangi canlıların yaşayacağını da belirlemiş olmaktadır. Dağların iklim özellikleri hidrolojik döngüyü sağlamaktadır. Örneğin, yükseltiye bağlı olarak hava basıncının düşmesinde dağların büyük bir önemi bulunur. Bu basınç düşmesi sonucunda sıcaklıkta artış gözlemlenir.

Hassas ekosistemlerin korunmasında insanlara büyük görev düşmektedir. Dünya üzerinde yaşayan bir canlının bile avlanılması sonucunda yaşamını kaybetmesi ekosistemlerin değişmesinde büyük görev üstlenmektedir. Bu sebeple doğayı, hayvanları katletmeden ekosistemin dengesini bozmamak adına koruma içerisinde olmamız gerekmektedir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.