Hayata geçirilen projenin ne gibi sonuçları olmuştur?

Hayata geçirilen projenin ne gibi sonuçları olmuştur? Projenin sonuçlarından kimler etkilenmiş olabilir? Açıklayınız.

MAMAK ÇOPLUK BÖLGESİ CAZİBE MERKEZİ OLDU

Bir zamanlar çevreye yayılan koku ve çeşitli riskler nedeniyle insanların yanından bile geçmek istemediği Mamak çöplük bölgesi, bir cazibe merkezi haline geldi.

Türkiye’ye örnek olan “Ankara Katı Atık Yönetimi Projesi” ile daha önce bölgeye dökülen günde 4 bin tonun üzerindeki çöp ekonomiye artı değer olarak kazandırılıyor. Kentsel Dönüşüm Projesi ve tesiste yaşanılan büyük gelişme ile Mamak Çöplüğü’nün çevresi Başkent’in en önemli cazibe merkezlerinden biri olmaya başladı.

Yapılan çalışma ile bir üretim merkezi haline gelen Mamak Çöplüğü’nde üretilen elektrik enerjisi ve geri dönüşümü mümkün olan maddeler ülke ekonomisine kazandırılıyor, atmosferi kirleten metan gazının yok edilmesi sağlanıyor.

Eskiden Mamak çöplüğü olarak adlandırılan, ancak yapılan çalışmalarla artık cazibe merkezi olan bölge, olağanüstü yatırımların ve ticaret sektörünün burada boy göstermesine neden oldu.

Bu proje ile birlikte bir çöplük, herkes için çok yararlı bir merkez haline gelmiştir. Şimdi kimleri etkilediğini tek tek inceleyelim.

Kentsel dönüşüm ile yeni konut alanları açılmış, insanların ihtiyacı olan konutlar yapılmış, insanlar yerleşim yerleri açılmıştır.

Çöplük alanında büyük bir sera yapılarak, hem elektrik enerjisi çöplükten karşılanarak sera ısıtılmış hemde şehrin sebze ihtiyacı karşılanmıştır. Eski çöplük sebze üreten yer olmuş insanları olumlu etkilemiştir.

Kurulan geri kazanım tesisi ile çöplükte geri dönüşebilecek maddeler, doğaya zarar vermesi de engellenerek tekrar geri dönüştürülmüş, organik maddelerden de gübre yapılmıştır.

Mamak çöplük projesi bir çok alanda, çok sayıda kişiyi etkilemiştir.

 

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.