Homojen ve heterojen karışım örnekleri yazarak bu karışımların hangi maddelerden

Aşağıdaki kutuların içine homojen ve heterojen karışım örnekleri yazarak bu karışımların hangi maddelerden oluştuğunu noktalı yerlere yazınız.

homojen ve heterojen karışımlar

Homojen ve heterojen karışım örnekleri

Homojen Karışımlar

Tuzlu su: Tuz ve su karışımıdır

Şekerli su: Şeker ve su karışımıdır.

Hava: Oksijen karbondioksit azot gibi bir çok gaz

Heterojen karışımlar

Zeytinyağı-su: Zeytinyağ ve su karışımı

Civa-su: Civa ve su karışımı

Kum-su: Kum ve su karışımı

Heterojen Karışım Nedir?

Sıvı yağ ile suyu karıştırdığımızda zeytinyağı suyun içine her tarafta aynı olacak şekilde dağılmaz. Zeytinyağı, karışımın üst tarafında daha çok, diğer kısımlarında ise daha az miktarda bulunur. Örnekte olduğu gibi karışımı oluşturan maddeler karışımın her tarafına eşit miktarda dağılmıyorsa bu tür karışımlar heterojen karışım olarak adlandırılır. Ayran, çorba, meyve suları ve sis heterojen karışımlara örnek olarak gösterilebilir.

Homojen Karışım Nedir?

Karışımı oluşturan maddeler karışımın her tarafına eşit olarak dağılmışsa bu tür karışımlara homojen karışım denilir. Homojen karışım oluşurken bir madde başka bir madde içinde dağılır ve çözünür. Bu nedenle homojen karışımlar çözelti olarak da adlandırılır. Örneğin, bir miktar tuz ile suyu karıştırdığımızda tuz suyun içinde eşit oranda dağılır. Oluşan karışım, tuzlu su çözeltisidir. Şekerli su, maden suyu, deniz suyu, sirke, gazoz, kolonya homojen karışımlara örnek olarak gösterilebilir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.