Kolonyanın nasıl yapıldığını, hangi maddelerden hazırlandığını… Sunum…

Kolonyanın nasıl yapıldığını, hangi maddelerden hazırlandığını; balıkların solunum için gerekli oksijeni nasıl aldığını ya da fizyolojik serumun nasıl ve hangi maddelerden yapıldığını araştıralım. Araştırmalarımızı bir sunum hazırlayarak arkadaşlarımızla paylaşalım.

Kolonya hangi maddelerden nasıl hazırlanır?

Alkol çözeltisi olan kolonyada; Etil alkol (Kimyasal formülü C2H5OH), Damıtılmış su (Saf su) ve limon kolonyası için limon, tütün kolonyası için tütün esansı gibi maddeler kullanılır.

Örnek öçlülerde kolonyanın hazırlanışı: bir fanusa, 50 ml etil alkol ve 10 ml saf su ilave edilerek çalkalanır. Oluşan karışıma 5 veya 10 ml limon esansını da ekleyelim. Oluşan karışımı çalkaladığımızda sarı renkli kolonyamız oluşacaktır. Eğer tütün seansı eklemiş olsaydık, kahverengi bir seans elde edecektik.

kolonya maddeleri

Balıkların solunum için gerekli oksijeni nasıl alır?

Karada yaşayan canlılarda olan akciğer yerine, balıklarda solungaçlar vardır. Balıklar solungaçları vasıtası ile suda çözünmüş durumda bulunan oksijeni alır, karbondioksiti suya bırakırlar.

balıkların oksijen alması

Fizyolojik serumun nasıl ve hangi maddelerden yapılır?

Halk dilinde tuzlu su adı verilir. 1 lt suya 10 gr (NaCl) tuz ile karıştırılarak elde edilir. Osmotik olarak eşit olduğu için “fizyolojik” adını taşır.

fizyolojik serum

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.