Hz. Muhammed’in Medine’ye göç kararını vermesinin nedenleri, sizce neler olabilir?

Peygamberimizin göç kararı almasının sebepleri

-Mekkeli müşrikler Müslümanlara her türlü zulüm ve düşmanlık ediyorlardı. Bir dönem abluka altına almışlardı. Özellikle fakir ve kimsesiz Müslümanlara türlü işkenceler yapıyorlardı. Dinlerini daha hür yaşamak için müslümanlar göç etmişlerdir.

– İslam Arap yarımadasında yayılmaya başlamıştı. Medine Müslümanları Mekkeli müslümanları şehirlerine davet etmişlerdi. Bu müslümanlar için gelişmesi ve kuvvetlenmesi için iyi bir ortam doğuracaktı.

Hz. Muhammed, peygamber olduğunda, önce yakınlarını sonra da Mekke’deki diğer insanları İslam dinine davet etti. Mekkelilerin bir kısmı ona inandı, bir kısmı ise düşman oldu. Kâbe ve burada yer alan putlar nedeniyle ticari ve sosyal üstünlük kurmuş olan bazı Mekkeliler bu üstünlüklerini kaybetmek istemedikleri için Hz. Muhammed’e karşı çıkıyordu.

Mekkelilerin Hz. Muhammed ve diğer Müslümanlara kötülük yaptıkları dönemde İslamiyet Medine’de de yayılmaya başlamıştı. Medineli Müslümanlar Hz. Muhammed ile yaptıkları görüşmelerde onu ve Mekkeli Müslümanları Medine’ye davet ettiler. Hz. Muhammed ve Müslümanlar 622 yılında Medine’ye göç ettiler. Bu olaya “Hicret” adı verildi. Hicret sonrasında Medine şehir devleti kuruldu ve Hz. Muhammed, peygamberliğinin yanında devlet başkanlığı görevini üstlendi.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. çok teşşekkür ederim hem dinime katkı sağladı hem de ödevimi yapmama yardımcı oldunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.