Hz. Muhammed’in Rahmet peygamberi olması ne anlama gelir?

Hz. Muhammed’in “Rahmet peygamberi” olması ne anlama gelir? Araştırınız. Rahmet kavramı: insanları tehlikelerden, kötülüklerden, onlara zarar verecek şeylerden şefkatle korumak demektir. Dilimizde bolluk ve bereket kaynağı olarak görüldüğü için yağmur da rahmet olarak söylenmektedir.

Hz. Muhammed de peygamberlik hayatı boyunca yaptığı çalışmalarla, insanları kötülüklerden, inkarcılıktan uzak tutmak için verdiği mücadeleyle herkes için bir rahmettir. O sadece Müslümanların değil bütün insanların iyiliği, mutluluk ve huzuru için gönderilmiş bir elçidir. Yüce Allah, “Resulüm) Biz seni ancak alemlere rahmet olarak gönderdik” (Enbiya suresi 107. ayet) buyurarak bu durumu ifade etmiştir.

Hz. Muhammed (s.a.v.) şefkat ve merhamet dolu bir insandır. O, hayatı boyunca çevresindeki insanlarla iyi geçinmiştir. Fakirlere, muhtaçlara, yetim, yaşlı ve kimsesizlere her zaman yardım etmiştir. Komşuları, dostları ve akrabalarıyla iyi ilişkiler içinde olmuştur. İçinde yaşadığı toplumda iyi huylu ve güzel ahlaklı olmasıyla herkes tarafından sevilmiş, saygı görmüştür.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.