İbadet farz sünnet ve dua sözcüklerinin anlamlarını araştırıp öğreniniz.

İbadet, farz, sünnet ve dua sözcüklerinin anlamlarını araştırıp öğreniniz.

İbadet nedir?

Allah’a kulluk etmek, saygı ve bağlılık göstermek, buyruklarını yerine getirmek, onun rızasını kazanmak amacıyla niyet ederek belirli zamanlarda ve şekillerde yapılan her türlü iş ve davranışlardır. Yüce Allah, insanı akıl ve irade sahibi bir varlık olarak yaratmıştır.

İnsanın sağlıklı bir şekilde yaşayabilmesi için ona pek çok nimet vermiştir. Canlı ve cansız tüm varlıkları insanın yararına sunmuştur. Bizler ona, yarattığı nimetlerden dolayı teşekkür etme ihtiyacı duyarız. Bunun için de Yüce Allah’ın emrettiği ibadetleri yerine getiririz.

Farz Nedir?

Yüce Allah’ın kesin ve açık bir biçimde yapılmasını emrettiği iş ve davranışlardır. Namaz kılmak, oruç tutmak, hacca gitmek, zekât vermek farz olan ibadetlerdir. Ayrıca Yüce Allah; anne ve babaya iyi davranmayı, doğruluğu, emanetleri korumayı, yoksullara ve kimsesizlere yardım etmeyi de farz kılmıştır. Farz olan davranışları yapmak sevap, yapmamak ise günahtır.

Sünnet Nedir?

Peygamberimizin farz ve vacipler dışında yaptığı ve bizlere de yapmamızı tavsiye ettiği iş ve davranışlardır. Örneğin; beş vakit namazın sünnetlerini kılmak, Ramazan ayı dışında oruç tutmak, dişleri fırçalamak sünnettir.

Dua Nedir?

Dua kavramı sözlükte; seslenmek, çağırmak, yakarmak gibi anlamlara gelir. Dini bir terim olarak ise dua; insanın Yüce Allah’a yönelerek ona dilek ve isteklerini iletmesi, yakarışta bulunmasıdır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

      1. Böyle demesek iyi olur ya, arkadaşımıza şu tavsiyede bulunabiliriz. Bu konuları okursanız bazı cümlelerde aslında çok kısa yanıtların olduğunu görebilirsiniz. O cümlelerden faydalanmayı denerseniz. Bir de zaten okuduğunuz için konuyu da kavramış olacaksınız. Başarılar…

  1. Hatice ilk cümleler kavramları tanımlamakta, pekala konulara bu şekilde bakabilirsiniz ki, biz uğraşıyor size uygun cevaplar yazmaya çalışıyoruz. Siz de bir zahmet metni okuyun da size lazım olan kısmı alın. Değil mi ama?

  2. Bence çok işe yarar gerekli kısımla ilgilendim ve çok büyük bir yıldız aldım

  3. Ben hepsini üşenmeden yazdım. Sonuçta bunları keyfine yazmıyoruz,dinimizi çok çok tanımak ve kavramak için yazıyoruz burada yazamayanlar varsa siteye girmesin bile.

    1. Irmak doğru söylüyorsun, arkadaşlar kısaltarak yazarlarsa kendilerinden de bir şeyler katmış olurlar ki, bu onlar için daha faydalı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.