Başlıca ibadetler nelerdir? Sıralayınız.

Başlıca ibadetler nelerdir? Sıralayınız. Farz ibadetler: Yüce Allah’ın kesin ve açık bir biçimde yapılmasını emrettiği iş ve davranışlardır. Namaz kılmak, oruç tutmak, hacca gitmek, zekât vermek farz olan ibadetlerdir. Ayrıca Yüce Allah; anne ve babaya iyi davranmayı, doğruluğu, emanetleri korumayı,yoksullara ve kimsesizlere yardım etmeyide farz kılmıştır. Farz olan davranışları yapmak sevap, yapmamak ise günahtır.

Dinimize göre farz olan ibadetler iki bölümde değerlendirilir. Bunlar, “farzı ayın” ve “farzı kifaye”dir. Farzı ayın, her Müslümanın yapmakla yükümlü olduğu ibadettir. Örneğin; namaz kılmak,oruç tutmak farzı ayındır. Farzı kifaye olan ibadetleri ise Müslümanlardan bir kısmının yerine getirmesi yeterlidir. Bu durumda diğer Müslümanların üzerinden sorumluluk kalkar. Örneğin, ölen bir kişi için kılınan cenaze namazı farzı kifaye olan ibadettir. Bu ibadeti o bölgede yaşayan Müslümanlardan bazılarının yerine getirmesi yeterlidir. Ancak cenaze namazını kimse kılmazsa bundan bütün Müslümanlar sorumludur.

Vacip ibadetler: Farz kadar kesin olmamakla birlikte Allah’ın yapılmasını istediği iş ve davranışlardır. Bayram namazlarının kılınması, fitre verilmesi, kurban kesilmesi vacip olan ibadetlerdendir.

Sünnet ibadetler: Peygamberimizin farz ve vacipler dışında yaptığı ve bizlere de yapmamızı tavsiye ettiği iş ve davranışlardır. Örneğin; beş vakit namazın sünnetlerini kılmak, Ramazan ayı dışında oruç tutmak, dişleri fırçalamak sünnettir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.