Tasavvuf mezhep semah cem ve sema kavramlarının anlamlarını araştırıp öğreniniz.

Tasavvuf, mezhep, semah, cem ve sema kavramlarının anlamlarını araştırıp öğreniniz.

Tasavvuf Nedir?

Kalbi kötülüklerden temizlemek, arındırmak, saf kılmaktır. Tasavvuf insanın kalbini Allah’ın muhabbetine bağlamak, peygamberin söz ve ahlakına uymaktır. Kalbin kötülüklerden nasıl temizleneceğini öğreten ilme tasavvuf denir.

Mezhep Nedir?

Görüş, takip edilen yol, anlamları taşıyan mezhep kelimesi, dini açıdan, içtihad eden alim sıfatını kazanmış, zatların, kesin olmayan veya anlamı kapalı ayet ve hadisleri İslamın temel ruhuna aykırı olmayacak şekilde yorumlayarak yeni çözümler sunmasına, bu yönde bir topluluk ve yok oluşmasına denir.

Semah Nedir?

Müzik eşiliğinde uygulanan dini ayinlere denir. Tören niteliği taşırlar, Bektaşi ve Alevi topluluklarında Cem evlerinde yapılır. Bu inançlara göre müzik eşliğinde yapılmasına rağmen bir dans olmayıp, semah tanrıya yüzünü dönme ve yaklaşmadır. Semah ilk ortaya çıkışı ve kırklar meclisine dayanır.

Cem Nedir?

Alevilerintoplu halde ettikleri ibadete cem adı verilir. Cem, toplanma, bir araya gelme, biriklem gibi anlamalara gelir. Cem de bulunana topluma hesap veriri birbirlerinden razı olmak zorundadırlar. Bunu kaynağı kırklar cemidir. Cemde bulunanlardan birbirlerine dargın olan varsa dargınlık giderilmeden o ceme başlanamz.

Sema Nedir?

Mevlana Celalettin Rumi ilhamıyla oluşmuş, gelişmiş, Türk inançlarının parçasıdır. Kamil insan olma yolculuğunu temsil eder.

Sema yedi bölümden meydana gelir. Her bölüm için ayrı bir mana yüklenmiştir. Semanın temel özelliği belli bir kalıb içinde dönmektir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. teşekkürler çok yardımcı oldunuz ben 7 sınıfım sayenizde ödevimden iyi not alıcam

  2. işiniz gücünüz riv riv riv Selahattin. Güzelmiş sağolun hic yardımcı olmadıniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.