İbadetlerini bilinçli bir şekilde yerine getiren kimselerin davranışları nasıldır?

İbadetlerini bilinçli bir şekilde yerine getiren kimselerin davranışları nasıldır? Açıklayınız. İbadetlerin insan davranışları üzerinde olumlu etkileri vardır. İbadet, insanı kötü davranışlardan uzak tutar ve iyi davranışlara yöneltir. İbadetler; davranışlarımızı güzelleştirir, Allah’a olan sevgi ve saygımızı geliştirir. İbadetleri yerine getirerek Allah’a saygılı olan insanlar, onun yarattıklarına karşı da saygılı olurlar. Onun her an kendisini görüp gözettiğini düşünürler. Bu bilinçle her zaman iyiliklere yönelmeye çalışır, insanlara yardım ederler. Kimseyi küçümsemezler, yumuşak huylu, anlayışlı, hoşgörülü olmaya özen gösterirler. Kötülüklerden uzak durur, temizliği, dürüst ve adil olmayı alışkanlık hâline getirirler.

Oruç ibadeti davranışlarımızı güzelleştirmeye katkı sağlar. Oruç tutan insan, açlığın ve susuzluğun zorluğunu kavrar. Sabırlı ve anlayışlı olmayı davranış hâline getirir. Peygamberimiz bu konuda şöyle buyurur: “Sizden biri oruçlu olduğu zaman kötü söz söylemesin, bağırıp çağırmasın, bir kimse kendisine kötü söz söyleyecek olursa
yahut sataşırsa ona, ‘Ben oruçluyum.’ desin.” Ayrıca oruç tutan kişi, yoksulların durumunu daha iyi anlar ve onlara yardım etmeye çalışır.

Hacda dünyanın dört bir yanından gelen insanlar birlikte ibadet ederler. Dil, renk ve ırk farkı gözetmeden birbirleriyle kaynaşırlar. Aralarında dostluk, sevgi, saygı ve barış duyguları gelişir. İnsan hacda; dili, rengi ve ırkından dolayı kimseyi küçümsememesi gerektiğini öğrenir. Hac ibadeti, her türlü sınıf ve cinsiyet ayrımının ortadan kalkmasını ve Müslümanların birbirleriyle kaynaşmasını sağlar.

Zekât veren insan; paylaşma, cömertlik ve yardımseverlik gibi güzel davranışlar edinir.

Zekât, zengin ve fakir arasındaki ayrımı kaldırır, insanların birbirlerine karşı güzel duygular beslemelerini sağlar.

İbadetler, insanı kötülüklerden, zararlı alışkanlıklardan uzaklaştırır. İnsanı düzenli ve sabırlı olmaya alıştırır. İnsanın görev bilinci kazanmasına katkıda bulunur ve zamanı iyi kullanmayı öğretir. İnsanlar arasındaki sevgi ve kardeşlik bağlarını geliştirerek bütün bunları davranış haline getirir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. bu sayfada çok güzel şeyler var bu sayfayı defterime geçireceğim bence siz de geçirin arkadaşlar tabi sayfayı beyendiyseniz beyenmediyseniz zaten geçirmezdiniz hadi size bayyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy ı love you.************************************************************……….

    1. Arkadaşlar güzel Türkçemize dikkat ve özen gösterelim Lütfen. Çok beğendim olacak…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.