İftiranın kişi ve topluma zararlarını araştırınız.

İftiranın kişi ve topluma zararlarını araştırınız.

İftira; bir insanın söylemediği sözü söyledi, yapmadığı şeyi yaptı demektir. İftira, insanların onur ve kişiliklerini zedeler. Allah, iftiranın günah olduğunu belirterek şöyle buyurmuştur: “Mümin erkekleri ve mümin kadınları, yapmadıkları şeyle suçlayıp incitenler, bir iftira ve açık bir günah yüklenmişlerdir.” Ahzâb suresi, 58. ayet.

İftiranın kişiye ve topluma pek çok zararı vardır. İftiraya uğrayan insanlar toplum için haysiyetleri zedelenir ve kimsenin yüzüne bakamayacak durumda görürler kendilerini ve huzursuz olurlar. Bu kişiler toplum içindeki şeref ve saygınlığını yitirebilirler. Daha acı sonuçlar ortaya çıkabilir. Mutlu aile yuvaları dağılıp, çocuklar ve aileler çok kötü durumlara düşer, bu durum genellikle çocukların geleceğini doğrudan etkiler, karakterin oluşumunda ailenin önemi büyüktür.

İftira sonucunda insanların birbirlerine karşı olan güvenleri gider, sevgi ve dostluk duyguları kaybolur. Komşular arkadaşlar arasında görüşmeler ve selamlaşmalar kaybolduğu gibi, birlik ve beraberlik kalmaz. Böylece toplumda çok zor elde edilen huzur iftira sonucunda yok olur.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. iftira çok kötü bir harekettir. İnsanın arakadaşlarına yapabileceği daha kötü bir kötülük yoktur.

  2. çok teşekkür ederim Vallahi gerçekten güzel açıklamışsınız tebrikler.

  3. Gerçekten çok doğru Allah bu gibi iftiralar ve daha da kötü iftiralari kimsenin başına vermesin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.