İlk Türk Devletlerinde kullanılan savaş araçlarını günümüzdekilerle karşılaştırınız.

İlk Türk Devletlerinde kullanılan savaş araçlarını günümüzdekilerle karşılaştırınız. İlk Türkler savaşçıydı. Dört nala giden atın üzerinden dört bir tarafa ok atabiliyorlardı.

türk devletlerinde kullanılan savaş araçları

İlk Türk devletlerinde savaşlarda, ıslıklı oklar, kavisli oklar, mızrak, kargı, süngü, kalkan ve kılıç gibi araçlar kullanılıyordu.

Bu savaş araçları, zamanının en iyi savaş aletleriydi, Türkler bunları çok başarılı bir şekilde kullanabiliyorlardı. Günümüz silahları ile karşılaştırıldığında bunlar çok basit kalmaktadır.

Günümüzde, uzun namlulu otomatik silahlar, füze, tank, savaş uçağı, top gibi çok daha gelişmiş araç gereçler vardır. Eskiden savaşlarda, karşılıklı olarak savaşılıyor, kılıçla karşılıklı olarak mücadele ediliyor, atılan bir okla bir kişi vurulabiliyordu. Günümüz savaşları çok daha acımasızdır. Bir tuşa basıldığında, yüzlerce hatta binlerce masum insan, sivil vurulabilmektedir. 

hun savaşçısı

Verilen resimleri inceleyerek Türk askerinin geçmişi ile bugününü kıyafetleri bakımından karşılaştırınız.

İlk Türklerde savaşlarda başlarını ve vücutlarını korumak için zırhlar giyerlerdi, Günümüz askerleri, kamuflaj denilen bir askeri üniforma giymektedirler.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.