Türk Kara Ordusu ve Kullanılan Silah Araçların Değişimi ve Gelişim

“Kutsal Görev” konusundan da yararlanarak “Türk kara ordusu” hakkında bir araştırma yapınız. Geçmişten bugüne kullanılan silah ve araçların değişimini ve gelişimini belirtiniz. Araştırma sonuçlarını aşağıya yazınız. Konu ile ilgili görsellere de yazınızda yer verebilirsiniz.

Türk Kara ordusunun kuruluş tarihi Hun İmparatorluğu Hükümdarı Mete’nin tahta geçtiği M.Ö. 209 yılı kabul edilir. Bu ordu M.Ö. 209 yılında Mete tarafından 10, 100, 1000 kişilik birimlere ayrılmış ve emirlere kayıtsız şartsız uyma düzeni getirmiştir. Türk Silahlı Kuvvetlerin yapılanması bu konuda verildiğinden tekrarlamıyoruz. Türk Silahlı Kuvvetleri konusuna bakınız. Biz buradan silah ve araçların değişimi ve gelişine değinelim.

 Geçmişten bugüne kullanılan silah ve araçların değişimini ve gelişimini

İnsanlar dünya sahnesine çıktığından günümüze vahşi hayvanlara ve diğer insanlara karşı silahlar kullanmışlardır. Bu silahlar sürekli bir değişim ve gelişim göstermiştir. İnsanlar ilk önce taştan yaptıkları silahları kullanmışlar daha sonra demirden, kesici aletler yapmışlar ve kılıçlarla savaşmışlardır. Günümüzdeki ateşli namlulu silahlar yerine okları kullanmışlardır. Bu arada atı evcilleştirmişler 19. yüzyıla kadar savaşlarda atı kullanmışlardır. 19. yüzyıldan sonra atın yerini motorlu araçlar daha sonraki yüzyıllarda uçaklar helikopterler ve tanklar girmiştir.

kılıç çeşitleri

Kılıç Çeşitleri

mızrak takımı

Mızrak çeşitleri

kılıçtan bir ornek

Bir kılıç çeşidi

yay

Yay

eski topuz

Topuz

kılıç kalkan takımı

Kılıç kalkan takımı

yay ve oklar

yay ve oklar

günümüz tabancası

Tabanca

hançer

Hançer

top örnekleri

Fatihin döktürdüğü toplar

tank

Tank

savaş uçağı

 

Savaş uçağı

Okların yerini zamanla tüfekler almıştır. Barutun bulunması ile birlikte insanlık toplar yapmaya başlamıştır. Bu ateşli silahlar gelişerek günümüz füzelerine ulaşmış ve tam otomatik uzun namlulu silahlar yapılmıştır. Konuyla ilgili görselleri aşağıdan oluşturduğumuz galeriden faydalanabilirsiniz.

 

 

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

 1. abi süper valla ödevimi her seferinde ben burdan yapıyorum bana çok yardımcı oluyorsunuz

 2. Cok guzel bilgiler var odevimde cok yardimci oldu kesin bu odevden 5 alicam. Resimle gosterilmis bide resimlerde cok yardimci oldu.

 3. çookkk güzelll herşey var her ödevde yaralanıyorum kim yaptıysa eline sağlık 😀 🙂

 4. bu konuların başlıkları bizim sosyal kitabında var hemde aynısı tşk edrm çok güzel bilgi

  1. İhtiyacın olan kısmı içinden çıkarıp yazmak senin görevin. Ben elden geldiğince kısa ve öz yazmaya çalışıyorum. Sen biraz vakit harcayarak eminim bu metnin için özetleyerek çıkarabilirsin.

 5. Başta yazanın aynısı sosyal kitabımda yazıyor
  Bu sayfayı hazırlayana çok teşekkür ederim
  Allah razı olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.