İnsan haklarının en fazla gözetildiği yönetim biçimi hangisidir?

İnsan haklarının en fazla gözetildiği yönetim biçimi hangisidir? Neden? İnsan hakları en çok demokrasi ile yönetim biçimlerinde gözetilir. Demokraside insana değer verilir. İnsan hak ve özgürlükleri Anayasalar ile güvence altına alınmaktadır. Demokrasinin insan hakları bakımından diğer bir güvence de yönetime seçilenlerin belli bir süreliğine seçiliyor olabilmesidir.

Cumhuriyeti yönetime seçilen bir kişinin ağzından okuyalım.

“Ben göreve vatandaşlarımın seçimi ile geldim. Topluma karşı görev ve sorumluluk anlayışımı, yapacaklarımı anlattım. Rakiplerim de vardı. Onlar da kendi yaklaşımlarını, düşünce ve projelerini anlattılar. Seçim yapıldı. İnsanlar oylarını gizli olarak verdiler, oyların sayımı açık yapıldı ve en çok oyu alanlar temsilci oldu. Ben de seçilmiş ve seçilenlerden oluşan meclisin üyesi, milletimin temsilcisi olmuştum.

Mecliste milletimin egemenliğini de temsil ediyordum.” Tanıtımından anlaşıldığı gibi bu yönetim halkın iktidarı anlamına gelir. Siyasal iktidarlar halkın oylarıyla belirlenir. Bu yönetim şeklinde herkes kanunlar karşısında eşit durumdadır. İnsanların eşitliği ve özgürlüğü ilkesine dayanan bir yönetim biçimidir.

 

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.