Isı iletkeni ne demektir?

Isı iletkeni ne demektir? Yazın okul bahçesindeki betonun veya kumsaldaki kumun normalden daha sıcak olduğunu gözlemlemişsinizdir. Kumsalda çıplak ayakla yürürken ayaklarımızın çok ısındığını, plaj terliklerini giydiğimizde ise ısının engellendiğini fark etmişsinizdir.

kumsalda kumların ayağımızı yakması ve ısı iletkenliği

Isının sıcak maddeden soğuk maddeye doğru akmasına ısı iletkenliği denir. Isı iletkenliği aynı maddede olabileceği gibi farklı maddeler arasında da olabilir. Sıcaklığı farklı olan iki madde veya ortam arasındaki ısı alışverişi, her iki maddenin veya ortamın sıcaklığı eşit oluncaya kadar devam eder. Bu süre boyunca sıcak olan madde soğurken soğuk olan madde ise ısınır. Farklı sıcaklıklardaki iki madde arasında ısı alışverişi olabilmesi için maddelerin birbirine temas etmesi ve temas eden yüzeylerin ısı alışverişini engellememesi gerekir.

ısı iletkenliği anlatım resmi

Isı alışverişini engellemeyen veya ısıyı iyi ileten maddelere ısı iletkeni madde denir. Altn, gümüş, bakır, alüminyum, demir ve çelik gibi metaller ısıyı iyi ileten maddelere örnek olarak verilebilir. Örneğin, yemek pişirirken kullandığımız tencere ve tavalar ocağın verdiği ısının yemeklere iletilmesini sağlamak için demir, çelik ve bakır gibi iletken maddelerden yapılır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. Çok iyi hiç bir yerde bulamamıştım o kadar aradım tek bunda buldum.Bu arda 6. Sınıflar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.