Kaç kuş türü biliyorsunuz? Bunların adlarını sayabilir misiniz? Peki kaç çiçek türü biliyorsunuz?

Kaç kuş türü biliyorsunuz? Bunların adlarını sayabilir misiniz? Peki, kaç çiçek türü biliyorsunuz? Kaç çiçek çeşidi sayabilirsiniz? Çevrenizdeki bitki türlerini ve canlı çeşitlerini gözlemleyiniz. Kaç canlı türü bulunuyor? Çevreniz­deki bitki ve hayvanlara örnekler verebilir misiniz? Yaşadığınız çevredeki canlı çeşitliliğini öğrenmek için aşağıdaki etkinliği yapınız.

kaç tane kuş ve çiçek türü var

Yaklaşık dünya üzerinde 10.000 yaşayan kuş türü bulunmaktadır. Bunların adlarını saymamız büyük bir araştırma yapmadan saymak mümkün değildir.

Kaç çiçek türü olduğunu sadece tahminde bulunabiliriz. 80 milyon ile 100 milyon civarında çiçek türü olduğu tahmin edilmektedir. Bunların adlarını saymamız mümkün değildir.

Dünya’daki canlı türlerinin sayısı o kadar çoktur ki bilim insanları bütün türleri daha belirleyememiştir. Bu nedenle Dünya’da tam olarak ne kadar canlı türü olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Bir bölgede bulunan çeşitli ekosistemler, ekosistemlerdeki bitki ve hayvan türlerinin sayıca zenginliği biyolojik çeşitlilik olarak adlandırılır. Ekosistemlerin iklim, toprak, su ve coğrafi özellikleri barındırdığı tür sayısını yani biyolojik çeşitliliği etkiler.

Dünya üzerinde yaşayan canlılar, tüm insanlığa ve diğer canlılara birçok fayda sağlar. Örneğin zorunlu ihtiyaçlarımızdan olan yiyecek, su, oksijen, enerji ve çeşitli kimyasal maddeler canlılardan ve onların bulunduğu habitatlardan sağlanmaktadır. Bu nedenle biyolojik çeşitlilik ülkelerin doğal zenginlik kaynaklarındandır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.