Marmara Denizinde günümüzde 10 balık türü kalmıştır. Bunun sebepleri nelerdir?

Yaklaşık 50 yıl önce Marmara Denizinde 125 balık türü yaşarken günümüzde 10 balık türü kalmıştır. Sizce bunun sebepleri nelerdir? Bu tür sorunların çözümü için ne gibi önerilerde bulunursunuz?

Marmara Denizi büyük şehirlerin ortasında kalan bir denizdir. İstanbul’da atık suların sadece %25’i arıtılmakta, kalan %75 denize olduğu gibi denize boşalmaktadır. Şehirlerden Marmara denizine dökülen bu atıkların Marmara denizinin çok kirlenmesine sebep olmuştur. Bu kirlilik ile denizlerdeki oksijen miktarı çok azalmış, balık miktarını ve tür sayısını çok azaltmıştır.

balık türleri neden azalıyor

Balık oranlarında gün geçtikçe azalma görünüyor. Son 40 yılda Marmara’da ekonomik değeri olan 124 balık türü yok oldu. Marmara Denizi’nde ekonomik değeri olan 143 deniz canlısı türü yok oldu. Fangri, Akya, Gelincik ve Hani Marmara’da artık görülmeyen balıklardan sadece bir kaçı. Son 40 yılda ciddi oranda azalan türleri ise şöyle sıralayabiliriz: Barbunya yüzde 73 oranında azaldı, Çipura yüzde 48 oranında azaldı, Palamut yüzde 90 oranında azaldı, Uskumru yüzde 95 oranında azaldı,  Kefal yüzde 91 oranında azaldı, Lüfer yüzde 58 oranında azaldı.

Son 50 yılda denizlerimizdeki balık türlerinde ve sayılarında önemli miktarda azalma yaşanmıştır. Bununla ilgili çok sayıda bilimsel araştırma olmamasına karşın, nedenler arasında kirlilik, aşırı ve bilinçsiz avlanma ve küresel ısınmanın etkileri gösterilmektedir. Evsel ve endüstriyel atık suların yeterince arıtılmadan denizlere verilmesi denizlerde kirliliğe neden olmakta ve kirliliğin yoğun şekilde devam edildiği yerlerde oksijensiz bölgelerin oluşmasına neden olduğundan deniz canlılarının bölgeyi terk etmelerine veya ölmelerine neden olmaktadır.  Aşırı ve bilinçsiz avlanma neticesinde üreme dönemine dahi girmemiş küçük balıklar avlanmakta ve balık stokları tükenmektedir.

Çözümü

Marmara denizine, atık dökülmesi durdurulmalı, denizlerin kirlenmesi engellenmelidir. Av yasaklarının kapsamı genişletilmeli, denetimler arttırılarak aşırı avlanmaya izin verilmemelidir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. insanlar farkındaolmadan çoğu şeye zarar verirler.Mesela insanlar denizi kirletirler tek deniz değil hayvanlar da ölürler.

    1. Çevre kirletme öyle boyutlara ulaştı ki, Marmara denizinde az sayıda 10 tür balığın kaldığı abartma değil gerçektir. Bu balıkların tükenmesi demek, genel çevre şartlarının bozulması ve gerçekten proteinsiz ve gıdasız kalmamız demektir. Maalesef abartı bir şey yok ki, keşke abartılmış olsa.

  2. Bence gelişen teknoloji balık türlerinin azalmasında %85 etkili oluyor. balık kümeler halinde rahatça bulunarak avlanabiliyor. av yasağı olsa da üreyecek balık olmayınca yasaklarda pek etkili olmuyor.

  3. Arkadaslar konu saka degil rakamlar dogru Marmara ve Karadenizde oldukca onemli olan balik turlerimiz artik yok olma surecine girmistir. Bunun baslica sebepleri kirlilik ve asiri avlanmadir. Gelecekte balik turleri tamemen bitecektir. Mesela hamsi olursa palamut olur hempsi birer dengedir ve artik dengeler bozuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.