Gelenek ve göreneklerimizin bir arada yaşayan insanlar açısından önemini

Gelenek ve göreneklerimizin, bir arada yaşayan insanlar açısından önemini örnek vererek açıklayınız. Halk oyunlarımız, birlikte oynanmasından dolayı oynayanların kaynaşmasını, beraber hareket etmesini sağlar. İnsanlara, paylaşmayı ve kendini ifade etmeyi öğretir. Oyunların konuları genellikle günlük yaşam, aşk, savaş, barış, ayrılık, hasat, doğal olaylar vb. insanı yakından ilgilendiren durumlardır.

Toplumumuzda, bizi bir araya getiren, birbirimize yaklaştıran, birlik ve beraberliğimizi güçlendiren, insanlar arasında sevginin, saygının çoğaldığı, dayanışma duyguları içinde olduğumuz ve birbirimizin gönlünü aldığımız özel günlerimiz vardır.

Ramazan ve Kurban Bayramları; insanları bir araya getiren, dargınları kucaklaştıran, sevgi ve saygıyı kuvvetlendiren dini bayramlardır. Ramazan ve Kurban Bayramlarında küçükler, büyükleri ziyaret eder. Bütün aile ve akrabalar bir araya gelir. Yaşlılar ziyaret edilir, yoksullara yardımda bulunulur, çocuklara bayramlıklar alınır, harçlıklar verilir ve misafirlere şekerlemeler ikram edilir. Dini bayramlarımız geçmişten günümüze Türk milletinde değişim ve sürekliliğe örnektir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.