Kan gruplarının nasıl belirlendiğini kısaca açıklayınız.

Kan gruplarının nasıl belirlendiğini kısaca açıklayınız. “Acil olarak, A grubu Rh(+) kana ihtiyaç var. Kan vermek isteyenlerin hastaneye gelmeleri rica olunur.”

kan grupları ve kan alışverişi

Günlük hayatta rastlayabileceğiniz bu anonsta, bahsedilen A grubu kan ne anlama gelmektedir? Kanın başka hangi grupları olabilir? Rh(+) ifadesinin kanla ne ilgisi olabilir?

kan grupları rh faktörü

Kan, vücudumuz için çok önemlidir. Ihtiyaç olduğunda farklı bir bireyden kan alınabilir. Kan verecek kişinin kanı, bir hastaya verilirken kan grubunun uygunluğu kontrol edilir. Bunu nedeni, insanlarda dört farklı kan grubu bulunmasıdır. Bunlar A, B, AB ve 0 kan gruplarıdır. İnsanların kanında hangi proteinin bulunduğunu veya bulunmadığını gösteren sembollere kan grupları denir. İnsanlarda alyuvarlar yapısında (üzerinde) A ve B proteinlerinin bulunup bulunmamasına ve Rh proteininin bulunma durumuna göre kan grupları aşağıdaki tabloda gösterildiği gibi adlandırılır. Kan alış verişi aynı kan grupları arasında yapılır. Kan alış verişi için kan grupları dışında Rh faktörüne de dikkat edilir. Bu faktör, ilk olarak Rhesus (Resus) maymunlarında keşfedilmiştir. Bu nedenle maymunun adının ilk iki harfi ile isimlendirilir.

Alyuvarlarında Rh faktörü bulunan kan Rh(+) faktörü, bulunmayan ise Rh(–) olarak adlandırılır. Rh faktörleri aynı olan canlılar birbirlerine kan verebilir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.