Kandil gecelerimiz hangileridir? Adlarını söyleyiniz.

Kandil gecelerimiz hangileridir? Adlarını söyleyiniz. İslam dininde önemli sayılan ve çeşitli etkinliklerle kutlanan geceler; Mevlit, Regaip, Miraç, Berat Kandili ile Kadir Gecesidir. Kandil gecelerinin ilki hicri takvime göre rebiyülevvel ayında, diğerleri ise üç aylar olarak bilinen recep, şaban ve ramazan aylarında kutlanır.

Mevlit Kandili

Mevlit, doğum ve doğum günü anlamına gelmektedir. Mevlit Kandili denildiğinde Hz. Muhammed’in doğduğu gecenin yıl dönümü akla gelir. Peygamberimiz hicri takvime göre rebiyülevvel ayının on ikinci gününde doğmuştur. Miladi takvime göre ise Sevgili Peygamberimiz 20 Nisan 571’de dünyaya gelmiştir .

Müslümanlar Hz. Muhammed’in doğum gününe önem verirler. Hz. Muhammed’in doğum günü ülkemizde Mevlit Kandili ve Kutlu Doğum Haftası olarak kutlanır. Hz. Muhammed’in hayatı ve insanlığa olan çağrısı konuşmalarla dile getirilir. Müslümanlar, Hz. Muhammed’in doğduğu geceyi dua ederek, mevlit ve Kur’an okuyarak değerlendirirler.

Regaip Kandili

Recep ayının ilk cuma gecesi Regaip Kandilidir. Regaip; rağbet edilen, çok istenilen şey anlamına gelir. Regaip Kandilinde Allah’tan bağışlanma isteyen Müslümanlar, manevi yönden üç aylara da hazırlanırlar. Allah’ın rahmet ve bereketinin çokluğuna gönülden inanırlar. Bu nedenle dua eder, Allah’tan af dilerler.

Miraç Kandili

Miraç Kandili, recep ayının yirmi yedinci gecesinde kutlanır. Peygamberimiz, Miraca bu gecede çıkmıştır. Mekke’den alınarak gece yürüyüşüyle Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’ya getirilmiş, oradan da göğe yükseltilmiştir. İşte bu olaydan dolayı bu gece, Miraç Kandili olarak kutlanmaktadır. Müslümanlara beş vakit namaz bu gecede emredilmiştir. Müslümanlar bu geceyi Allah’a ibadet ve dua ederek geçirirler.

Berat Kandili

Üç ayların ikincisi olan şaban ayının on beşinci gecesi, Berat Kandili olarak kutlanır. Günahlardan kurtuluş gecesi diye de bilinen bu gecede Müslümanlar, günahlarının bağışlanacağını ümit ederler. Bu nedenle geceyi dua ve ibadet ederek, Kur’an ve mevlit okuyarak değerlendirirler.

Kadir Gecesi

Kur’an-ı Kerim, ramazan ayı içerisinde bulunan ve değerli gece anlamına gelen Kadir Gecesinde indirilmeye başlanmıştır. Kur’an bu geceyi bin aydan daha hayırlı olarak niteler.

Sahabe tarafından Kadir Gece’sinin Ramazan Ayının son on günü içerisinde aranması gerektiği rivayet edilmekle beraber Ramazan Ayının yirmi yedinci gecesi Kadir Gecesi olarak kabul edilir. Müslümanlar bu geceyi Kur’an okuyarak, ibadet yaparak ve dua ederek değerlendirmeye çalışırlar.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.