Kıskançlık ile imrenmek arasındaki fark nedir? Belirtiniz.

Kıskançlık ile imrenmek arasındaki fark nedir? Belirtiniz. Kıskançlık genelde, kibir, düşmanlık, açgözlülük, önde olma, ve büyüklenme gibi duyguların esiri olan insanlarda görülür. Bu kişiler bir malın veya özelliğin kendilerinde olmasın istedikleri gibi, bunları kıskandığı kişinin kaybetmesini, sadece kendilerinin bunlara sahip olmasını isterler. Kıskançlık kötü bir davranış olup, müslümanlara bu yasaklanmış ve kaçınması gerektiği emredilmiştir.

İmrenme (gıpta etme), ise başkalarında olan, beceri, başarı veya zenginliğin kendisinde de olmasını arzu etmesidir. Kıskançlık ile imrenmeyi ayırt eden nokta, kıskançlıkta kıskanılan kişiye kötü gözle bakılıp, onun kötülüğü arzulanmakta, imrenme de ise, imrenilen kişinin başarısından dolayı, o kişi yüceltilerek o başarı veya şeyin kendisinde de olması arzulanmasıdır.

Dinimiz, kıskançlığı yasaklamıştır. Ama güzel ahlaklı, çalışkan, başarılı, kişileri imrenmeyi, hoş görmüştür.  Başarılı ve terbiyeli arkadaşımızı örnek almamız, onlar gibi olmak istememiz kıskançlık değil, imrenmektir. “O başarılı olabiliyorsa ben de çalışıp başarılı olabilirim.” anlayışı ile hareket etmeliyiz.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.