Büyüklenme ve kötü zanda bulunma ne demektir?

Büyüklenme ve kötü zanda bulunma ne demektir? Açıklayınız. 

Büyüklenme ne demektir?

Toplum içinde bireyin, kendini başkasından özel ve ayrıcalıklı görmesi üstün tutmasıdır. Bu kişi kendini beğenerek, kendi dışındaki herkesi küçümsemekte hor görmektedir. Dinimizce büyüklenmeden kaçınmamız, alçak gönüllü olmamız emredilmiştir.

Her kişinin, kişisel yetenek, beceri ve kabiliyetleri, zenginliği farklıdır. Kimse, malına, güzelliğine, yakışıklılığına, makamına, çocuklarının çokluğuna, bilgisine dayanarak, böbürlenip büyüklenmemelidir. Büyüklenen kimseler, en güzel şeyleri daima kendilerine layık görürler. Hata yaptıklarını kabul etmezler. Servetleri, şöhretleri, bilgileri ve fiziki güzellikleriyle övünürler. 

Kötü zanda bulunma ne demektir?

Bir kimse hakkında, kesin bilgi sahibi olmadan, yapılan olumsuz, yalan yanlış tahmin ve fikirlere kötü zan denir. Dinimizce kötü zan yasaklanmış olup, müslümanların kötü zandan kaçınması gerekmektedir.

Kötü duyguların esiri olmuş kişiler başkalarının, kusur ve eksiklerini araştırır. Bunlara zanlarını ekleyerek toplumda yaymaya çalışırlar ki, o kişer toplum üzerinde olan saygınlığı kaybolsun kötü durumlara düşsün. Bu davranışlardan kendimizi arındırmamız gerekmektedir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.