Yalan ve hilenin zararları nelerdir? Açıklayınız

Yalan ve hilenin zararları nelerdir? Açıklayınız. Bir toplum için yalan ve hile zehirdir. Toplumun birlik ve beraberliğini yok eder. İnsanı bitiren kanser gibi toplumu tüketir, yaşanmaz bir toplum ortaya çıkar.

Yalan ve hile, toplumun mutluluk, huzur ve güven ve ortamını yok ederek, insanlar arasında sevgi ve saygıyı alır. Toplum içinde dayanışma ve yardımlaşma kalmaz. Yalan ve hile yaygınlaştıkça, adalet kurumlarına da aksaması sonucu, yalan şahitlik ile toplumun adalet duygusu da kalmaz, kaos ve kargaşa doğar.

İslam dinininde yalan ve hile şiddetle yasaklanmış olup, katiyyen haramdır. Yalan olmayan bir şeyin varmış, olmuş, yada olmayan bir özelliğin varmış gibi gösterilmesidir. Hile, çeşitli şekillerde karşısındakinin zayıflıklarını da kullanarak aldatma ve kandırmadır.

Yalan ve hilenin, bireye çok zararları vardır. Kişi onur ve saygınlığını kaybederek, kendisi ve çevresiyle barışık ve özgüven içinde yaşayamaz. Bu kişinin toplumca saygınlığı da kalmayacağından yalnızlığa mahkum olur.

Bireyler arasında güveni götürdüğü gibi, komşuluk ve aile ilişkilerini bozar. Yalancı ve hileci kendi çıkarı için başkalarına maddi ve manevi zararlar vermektedir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.