Yalan ve hile neden kötü davranışlardandır?

Yalan ve hile neden kötü davranışlardandır? Yalan söylemek ve hile yapmak kötü davranışların en yaygınlarındandır.

Yalan, insanı güvenilmez bir kişi hâline getirir. “Yalancının evi yanmış, kimse inanmamış.” sözü bunun için söylenmiştir. Peygamberimiz, “Müslüman diğer Müslümanların elinden ve dilinden güvende oldukları kimsedir.”1 buyurur. İnsanın güvenilir olabilmesi için her türlü hileden uzak durması gerekir. Peygamberimiz bununla ilgili olarak “Bir Müslüman’a ihanet eden, zarar veren yahut hile yapan kişi bizden değildir.” buyurmuştur.

Yalan söylemek ve hile yapmak insanları güvenilmez hâle getirir. Bu sebeple şaka yapmak için bile yalan söylememek gerekir. Bu konuda Peygamberimiz şöyle buyurmuştur: “Yazıklar olsun o kimseye ki insanları güldürmek için konuşur ve yalan söyler; yazık, yazıklar olsun ona!” Peygamberimiz başka bir hadisinde de Müslümanları şu şekilde uyarmıştır: “Günahların en büyüğü; Allah’a ortak koşmak, anne babaya asi olmaktır…Özellikle yalan konuşmamaya, yalan yere şahitlik etmemeye dikkat ediniz.”

Hz. Ali de “Yalancıyla arkadaş olma! Çünkü yalancı … sana uzağı yakın, yakını da uzak gösterir.” demiştir.

Yalan ve hile ile başarılı olmamız ve iyi bir sonuç elde etmemiz mümkün değildir. Atalarımız  “Yalancının mumu yatsıya kadar yanar.” demekle yalanın ve hilenin mutlaka bir gün ortaya çıkacağını vurgulamışlardır. Bunun için aleyhimize de olsa her zaman doğru söylemeliyiz.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.