Kullanıldığı halde tükenmeyen ve sürekli yenilenen enerji kaynakları nelerdir?

Kullanıldığı halde tükenmeyen ve sürekli yenilenen enerji kaynakları nelerdir? Güneş, rüzgar, jeotermal ve biyokütle gibi enerji kaynakları yenilenebilir enerji kaynakları olarak adlandırılır. Yeryüzündeki yaşam güneşten gelen enerjiye bağlıdır. Güneş enerjisi, rüzgar enerjisi ve jeotermal enerji fazla yaygın olmasa da günümüzde yenilenebilir enerji kaynakları olarak kullanılmaktadır.

yenilenebilir enerji kaynakları nelerdir 8. sınıf

Biyokütle enerjisinin kökeninde fotosentez ile kazanılan enerji yatmaktadır. Bi­yokütle enerjisinin materyalleri bitkisel ve hayvansal artıklarıdır. Biyokütle enerjisi; hayvan dışkıları, ölü ağaçlar, ekinler, ağaç kabuğu ve talaştan elde edilebilir. Enerji ihtiyacı tüm dünyada büyük bir hızla artmaya devam etmektedir.

Gelecek 100 yıl içinde yenilenemez enerji kaynakları olan kömür, petrol ve doğal gazı tükeneceği öngörülmektedir. Aynı zamanda yenilenemez enerji kaynaklarının çevre ve insan sağlığı açısından yarattığı olumsuzluklar her geçen gün artmaktadır. Bu olumsuzlukları, küresel ısınma, hava, toprak ve suların kirlenmesi, asit yağmurları olduğu düşünüldüğünde dünyanın geleceği için yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmanın önemi ortaya çıkmaktadır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.