Orta Asyada ticari ilişkiler sosyal ve kültürel olarak nasıl etkilemiştir?

Orta Asyada ülkeler arasındaki ticari ilişkiler o dönemde yaşayan insanların sosyal ve kültürel hayatlarını nasıl etkilemiş olabilir?

Kültür alışverişi ticaret kervanları aracılığı yapılmış, Çinlilerin zenginliği, yaşayış ve kültürleri, önce Türk topraklarına daha sonra Avrupa’ya kadar ulaşmış, birbirlerini etkilemişlerdir.

Ticaret kervanlar yoluyla, kalabalık gruplar olarak yapılırdı. Kervan şehirlere uğrayarak (bu sebeple ipek yolu üzerinde şehirler kurulmuştur.), şehirde konaklar, alışveriş yapılır. Şehirler fazlalıklarını kervana satar, ihtiyaçlarını da alırdı. Kervanların şehirlere geldiği tarihler, şenlikler kültürel ve sosyal etkinlikler yapılırdı.

Bu sebeple o zamanın kervanları sadece ticari mallar taşımamaktaydı. Toplumlar ve devletler arasında kültür, fikir ve bilgi paylaşımında ve transferinde de kullanılıyordu. Kervanlara devlet sınırları kapalı değildi. Çinden başlayarak Avrupaya kadar hiç bir engel yaşamadan ulaşabiliyordu. Bu şekilde ticari malların yanında toplumların sosyal ve kültürel hayatları da toplumlar arasında taşınmıştır.

Doğuda olan bir buluş bu yollar vasıtası ile batıya doğru yayılmıştır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. Ya ama çok uzun bide özet olsa çok güzel olucak tinede çok saolun işime yaradı ALLAH RAZI OLSUN 😀

  2. uzun olsa daha ii olablrdi ama yinedde işimee yaradı yani kardeşimin işiene yaradı sağolaun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.