Kuran’a göre insan evrenle olan ilişkisinde nelere dikkat etmelidir?

Kuran’a göre insan evrenle olan ilişkisinde nelere dikkat etmelidir? Açıklayınız. Allah – evren ilişkisi, Kuran’ın önemle üzerinde durduğu konulardan biridir. Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim, evreni ve içinde bulunan her varlığı yaratanın Allah olduğunu belirtir. Allah, insanların ve diğer canlıların yaşayabilmesi için Dünya üzerinde her türlü imkanı hazırlamıştır. Kur’an’da Allah’ın insanlar için yarattığı nimetlere dikkat çekilir. Yağmurun yağdırılmasının, toprağın ürün vermesinin, Ay’ın ve Güneş’in yaratılmasının insan için olduğuna vurgu yapılır. Kur’anda ayetlerden birinde şöyle buyrulur:

“Güneş, kendisi için belirlenen yerde akar (döner). İşte bu, aziz ve âlim olan Allah’ın takdi­ridir. Ay için de birtakım menziller (yörüngeler) tayin ettik…” Yasin suresi, 38-39. ayetler.

Kuran’a göre Allah, her şeyi en güzel şekilde yaratmıştır. Onun yarattığı varlıklarda kusur yoktur. Kur’an, Allah – evren ilişkisi bağlamında evrendeki düzeni ve tüm varlıkları Allah’ın varlığını ortaya koyan birer kanıt olarak gösterir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.