Mantarlar bitki midir? Neden?

a) Mantarlar bitki midir? Neden?

Mantarların toprağa bağlı olmaları ve hareket kabiliyetlerinin olmaması onların bitkiymiş gibi düşünülmesine neden olmuştur. Ancak mantarlar bitki değildir. Mantarlar kendilerine özgü bir gruptur.

Mantarların farklı çeşitleri vardır. Mantarlar yeryüzünde geniş bir alana yayılmışlardır. Yandaki resimde görülen mantar, doğal bir mantar olup yenebilir özelliğe sahiptir.

b) Kültür mantarı dışında şapkalı mantarların yenilmesi neden tehlikelidir?

Şapkalı mantarlardan bazıları besin olarak tükettiğimiz mantarlardır. Vitamin ve protein bakımından zengin besinlerdir. Şapkalı mantarlar besinlerini, toprağa tutunarak topraktan veya başka canlılardan hazır olarak alır. Şapkalı mantarların bazıları, içerdikleri özel maddeler nedeniyle zehirlidir. Zehirli ve zehirsiz mantarlar doğal ortamlarda çoğunlukla yan yana gelir, bir arada büyür ve bazıları birbirine çok benzer. Bunları, ancak bir uzman ayırt edebilir. Mantarları iyi tanımayanlar bunları birbirleri ile karıştırabilir. Zehirli olabilme ihtimali nedeniyle doğada büyüyen mantarlar toplanmamalı ve tüketilmemelidir.

Mantarlar bitki midirc) Maya mantarları günlük hayatta nerelerde kullanılır?

Maya mantarları çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük canlılardır. Şekerli ılık su içerisinde hızla çoğalırlar. Örneğin, hamurun mayalanmasını sağlayan mantarlar maya mantarlarıdır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.