Milli bayramlarımız hangileridir? Söyleyiniz.

 Milli bayramlarımız hangileridir? Söyleyiniz. Tarihimizde milletimizin başarı sağladığı önemli günler vardır . Bu günler, milli bayram olarak kutlanır. Millî birlik ve beraberliğimiz bu bayramlarla güçlenir. Düzenlenen törenler, birlikte yaşamanın mutluluğunu hissettirir. Evlerimizi ve okullarımızı süslediğimiz bayraklar, özgürlük ve bağımsızlığımızın bizim için ne kadar önemli olduğunu hatırlatır.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Bu bayramı, 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışı nedeniyle kutlarız. Atatürk, bu günü 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak Türk çocuklarına armağan etmiştir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının kutlandığı hafta “Çocuk Haftası”dır. Aynı hafta içinde “Uluslararası Çocuk Şenliği” düzenlenir. Şenlik nedeniyle ülkemize gelen çocuklar ağırlanır. Okullarımız, sokak ve caddelerimiz, bayrak ve çiçeklerle süslenir. Yurdumuzun her yanında folklor gösterileri ve etkinlikler düzenlenir. Böylece 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, sevinç ve coşkuyla kutlanır.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı

Atatürk, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkmış ve Kurtuluş Savaşını başlatmıştır.

Anadolu’nun birçok ilini dolaşarak halkın düşmana karşı milli mücadeleye katılmasını sağlamıştır. Atatürk’ün Samsun’a çıktığı 19 Mayıs günü, yurdumuzda her yıl 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanır.

Atatürk, bu milli bayramı Türk gençliğine armağan etmiştir. Bu nedenle okullarda ve kutlama alanlarında spor ve folklor gösterileri yapılır. Televizyon ve radyolarda bu günün önemini belirten konuşmalar yapılır ve şiirler okunur. Milli bayram, yurdun her yerinde coşkuyla kutlanır.

30 Ağustos Zafer Bayramı

Büyük Taarruz 26 Ağustos 1922’de başlamış ve 30 Ağustos’ta önemli bir zafer kazanılmıştır. Bu zaferden sonra vatanımız düşmanlardan temizlenmiştir. 30 Ağustos Zafer Bayramını kahraman ordumuza armağan eden Atatürk, bu günü milli bayram ilan etmiştir. Her yıl 30 Ağustos günü Zafer Bayramı olarak kutlanır. Bayramda askerlerimiz ve savaşlarda kahramanlık gösteren gazilerimiz tören geçişi yaparlar. 30 Ağustos Zafer Bayramı yurdumuzda coşkuyla kutlanır. Şehit ve gazilerimiz şükran ve minnetle anılır.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Ülkemizde 29 Ekim 1923te Cumhuriyet ilan edilmiştir. Atatürk ilk cumhurbaşkanı seçilmiştir. Milletin egemenliğine dayanan Cumhuriyetin ilan edildiği gün, halkımız için önemli bir gündür. Ülkemizde her yıl 29 Ekim günü Cumhuriyet Bayramı olarak kutlanır. Cumhuriyet Bayramında törenler düzenlenir, sosyal ve kültürel etkinlikler yapılır. Gazi ve şehitlerimiz rahmetle anılır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.