Müzelerin arkeolojik buluntuların korunmasındaki yeri ve önemi nedir?

Müzelerin arkeolojik buluntuların korunmasındaki yeri ve önemi nedir? Açıklayınız. Tarihi eser kaçakçılığının çok konuşulduğu günümüzde, müzeler çok önemli ve faydalı olan, tarihi eser olan arkeolojik buluntuları, koruma görevini yürütmektedirler.

anadolu medeniyetleri müzesi

Ankara / Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin içinden bir görünüm

Müzeler bu işlevi ile, aynı zamanda bir ülkenin tarihini de korumaktadırlar. Arkeolojik buluntular sadece kaçakçılar tarafından, başka yerlere götürülerek zarar görmemektedirler. Bu buluntular doğada koruma altına alınmadığı zaman, kötü hava şartları, yabani hayvanlar, kötü niyetli veya bilinçsiz insanlar tarafından da zarar görmektedirler.

Arkeolojik buluntular müzeler kanalı ile korunmakta, geçmişin eserleri ve tarihi bu sayede gelecek nesillere aktarılabilmektedir. Çünkü bu arkeolojik kalıntılar, tarihi eser olamalarının yanında, geçmişin anlaşılması için tarihi bilimsel delil durumundadırlar. Bunların korunması gerekir ki, ileri de gerçekleşecek olan teknolojik ilerlemeler ile bunlar üzerinde çalışmalar yapılabilsin, daha çok gerçekler aydınlatılabilsin.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.