Namaz Nedir ve Niçin Kılınır?

Namaz Nedir ve Niçin Kılınır? Emre, annesinin günün belirli vakitlerinde namaz kıldığını görüyor, bunu niçin yaptığını merak ediyordu.

Yine bir gün annesi namazını kılmış, duasını yapmıştı. Emre, annesine merak ettiği konularda soru sormaya karar verdi.

— Anneciğim, senin günün belirli vakitlerinde namaz kıldığını görüyorum. Bunun anlamı nedir, namaz niçin kılınır, diye sordu.

Annesi bu soruyu şöyle yanıtladı:

— Oğlum, namaz günde beş vakit yerine getirilmesi dinimizce buyrulan ve yalnızca Allah için yapılan bir ibadettir. Akıllı ve ergenlik çağına gelmiş her Müslümanın namaz kılması farzdır. Allah, Kur’an-ı Kerim’in pek çok ayetinde inananların namaz kılmasını emreder. Bu ayetlerin birinde Yüce Allah, “… Namazı dosdoğru kılın; çünkü namaz müminler üzerine vakitleri belli bir farzdır.”*1) buyurmaktadır.

Emre, annesinin sözünü keserek

— Anneciğim, demek namazı Allah’ın emri olduğu için kılarız, dedi.

Annesi,

— Evet Emreciğim, Allah’a olan bağlılığımızı, sevgi ve saygımızı namaz kılarak gösteririz. Bu sayede onun hoşnutluğunu kazanmış oluruz. Namaz, sadece Allah’ın emri olduğu için değil, aynı zamanda yüce yaratıcının huzuruna çıkmak ve onun bizlere verdiği sayısız nimetlere teşekkür etmek için kılınır. Namaz kılarak evreni ve bizi en güzel şekilde yaratan, yaşamımızı sürdürmek için en uygun şartları hazırlayan ve çeşitli nimetler veren yaratıcımıza şükrümüzü ifade etmiş oluruz.

Emre,

— Anneciğim, şimdi anladım niçin namaz kılındığını. Namaz Allah’ın emri olduğu, onun rızasını, hoşnutluğunu kazanmak ve verdiği nimetlerden dolayı ona teşekkür etmek için kılınıyormuş. Anneciğim, bana namaz kılmayı öğretir misin, dedi.

Annesi,

— Tabii oğlum, bir gün sana namaz kılmayı öğretirim. Sen de namaz kılarak Rabb’ine şükredersin, diyerek Emre’nin başını okşadı.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.