Sizce namaz insanı kötülükten nasıl uzaklaştırabilir?

“Sana vahyedilen kitabı oku ve namazı kıl. Muhakkak ki namaz, hayâsızlıktan ve kötülükten alıkoyar…” (Ankebût suresi, 45. ayet.)

Yukarıdaki ayetin mealini okuyunuz. Sizce namaz insanı kötülükten nasıl uzaklaştırabilir?

Namaz insan davranışları üzerinde olumlu etkileri vardır. Namaz, insanı kötü davranışlardan uzak tutar ve iyi davranışlara yöneltir. İbadetler; davranışlarımızı güzelleştirir, Allah’a olan sevgi ve saygımızı geliştirir. İbadetleri yerine getirerek Allah’a saygılı olan insanlar, onun yarattıklarına karşı da saygılı olurlar. Onun her an kendisini görüp gözettiğini düşünürler.

Bu bilinçle her zaman iyiliklere yönelmeye çalışır, insanlara yardım ederler. Kimseyi küçümsemezler, yumuşak huylu, anlayışlı, hoşgörülü olmaya özen gösterirler. Kötülüklerden uzak durur, temizliği, dürüst ve adil olmayı alışkanlık hâline getirirler.

İbadetler, insanı kötülüklerden, zararlı alışkanlıklardan uzaklaştırır. İnsanı düzenli ve sabırlı olmaya alıştırır. İnsanın görev bilinci kazanmasına katkıda bulunur ve zamanı iyi kullanmayı öğretir. İnsanlar arasındaki sevgi ve kardeşlik bağlarını geliştirerek bütün bunları davranış hâline getirir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.