Orta Asya’nın ikliminin buradaki Türk devletlerinin yaşantısına etkileri

Dünya iklim haritasından yararlanarak Orta Asya’nın ikliminin burada kurulmuş olan Türk devletlerinin yaşantısına etkileri hakkında düşüncelerinizi açıklayınız.

Orta Asya’da Türklerin yaşantısı bozkırlarda obalar şeklinde çadırlarda yaşamaktadırlar. Geniş otlaklarda hayvanlarını otlatmaktadırlar. Tek geçim kaynakları hayvanlarıdır. Boylar arasında mücadele ve savaşlar görülmektedir. Şehirler ve kentsel yaşantı görülmemektedir. Çadırlarda zor şartlarda yaşam, hızlı hareket edebilme onları göçlerde başarılı kılmıştır.
Orta Asya iklimi, Orta Asya’da sıcaklık farklılıkları çok fazladır. Wladimir Köppen’e göre Orta Asya çöl iklimi etkisi altındadır. Bitki örtüsü otlaklar ve savanlardır.

Türk kültürü yaşantısına etkisi, bölgenin kurak olması sonucu tarım gelişemedi, denizlere uzak olması sebebiyle de ticareti gelişemedi. Bu nedenle geniş stepler bin yıl boyunca göçebe atlılar tarafından kontrol edildi. Göçebe yaşam şekli Orta Asya’da yaşayan Türklerin yaşam şeklidir. Uygurlarda yerleşik hayat izleri görülmekle beraber. Genel karakteristik olarak, Çadırlarda, obalarda hayvan otlatarak yaşamlarını sürdürürler. Bu hayat tarzı artan nüfusu doyuramamış, Türkler göç etmiş Avrupa’ya kadar gelmişlerdir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. çoooooook güzel olmuş herkese teşekkürler çok uzun ama yinede bilgi hazinesi demeliyim harika emeğe sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.