Orucun nasıl tutulduğunu büyüklerinizden sorunuz

Orucun nasıl tutulduğunu büyüklerinizden sorunuz ve edindiğiniz bilgileri sınıfta arkadaşlarınıza anlatınız. Oruca niyetle başlanır. Niyet, ibadetin rastgele değil, kararlı ve bilinçli bir şekilde  yapıldığının göstergesidir. Ramazan orucuna akşamdan öğle vaktine kadar niyet  edilebilir.

Oruç kameri ay esas alınarak tutulduğundan bazı yıllarda 30, bazı yıllarda da 29 gün olur. Ramazan ayının 29 gün olduğu yıllarda da oruç eksik tutulmuş olmaz. Oruçta esas olan ramazan ayını oruçlu geçirmektir.

Oruç tutacak olan kişiler, sahur yemeğini yedikten sonra dişlerini fırçalar ve oruca niyet ederler. Oruca, “Niyet ettim Allah rızası için bugünkü ramazan orucunu tutmaya.” denilerek niyet edilir. Niyetin sözle yapılması da şart değildir. Sahura kalkmak veya oruç tutacağını içinden geçirmek de niyet olarak kabul edilir.

İmsak, oruca başlama vakti anlamına gelmektedir. Tan yerinin ağarmasıyla birlikte orucun yasaklarının başladığı vakte imsak denir. Bundan sonra iftara kadar bir şey yenilip içilmez.

Gün boyunca oruç tutan Müslümanlar, güneş batıp akşam ezanı okunduğunda oruçlarını açarlar. Orucu açmaya iftar; orucun açıldığı vakte iftar vakti; yenilen yemeğe de iftar yemeği denir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.