Orucun toplumsal yardımlaşmaya katkısı nedir?

Orucun toplumsal yardımlaşmaya katkısı nedir? Orucun bireysel açıdan olduğu gibi toplumsal açıdan da pek çok faydası vardır. Bir ay boyunca oruç tutmak Müslümanların sağlıklı olmalarına katkıda bulunur. Peygamberimiz bu konuyla ilgili bir hadisinde ” Oruç tutunuz ki sağlıklı olasınız.” buyurarak bu gerçeğe dikkat çekmiştir.

Ramazan ayı boyunca iftar davetleri düzenlenir. Teravih namazları kılınır. Camiler teravih namazına gidenlerle dolup taşar. İnsanlar birbirleriyle konuşup görüşür. Birbirlerinin sorunlarından, sıkıntılarından haberdar olurlar. Bunların çözümü için birlikte çaba harcarlar.

Ramazan ayında oruç tutan Müslümanlar fakirlere, muhtaç durumda olanlara her zamankinden daha çok yardım ederler. Fitre, zekat vb. mali ibadetleri de ramazan ayı içerisinde yerine getirmeye özen gösterirler. Böylece fakirler kendilerine yapılan yardımlarla temel ihtiyaçlarından bir bölümünü karşılama imkanı bulurlar. Bütün bunlardan dolayı da ramazan ayı ve oruç insanların kaynaşmasına, yakınlaşmasına katkıda bulunur. Oruç tutan insanlar birbirlerinin derdiyle dertlenir, sıkıntılarının çözümü için de birlikte çaba harcarlar.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. harika bir site allah yapanda uyarlıyandan razı olsun bu arada bende mert ve murata katılıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.