Emeviler ile Abbasilerin halka karşı yaklaşımı Türkleri nasıl etkilemiştir?

Emeviler Arap milliyetçisi bir sülale idi. Arap olmayanlara yaklaşımları sıcak ve insanca değildi. Diğer milletlere zulüm etmişler, düşmanlık beslemişlerdir. Kendilerini diğer milletlerden üstün görmüşlerdir. Bu sebeple Emeviler döneminde Arap olmayan milletler arasında özellikle Türkler ile İranlılar arasında İslam çok hızlı yayılmamış kitlelere halinde geçişler olamamıştır. Bu Emevilerin yaklaşımı Türkleri olumsuz etkilemiş bu dönemde İslam kabulleri çok olmamıştır.

Abbasilerin yaklaşımı daha yumuşak değer verir şeklinde olmuş. Abbasi ordusu içinde Türk komutanlara önemli görevler verilmiştir. Abbasiler ile Türk devletleri arasında askeri anlaşmalar yapılmış karşılıklı güven duygusu gelişmiştir. Bu Abbasilerin tutumları Türkler üzerinde çok olumlu etkiler göstermiş, Türkler arasında kitleler halinde İslam sinine geçişler olmuştur.

 

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. Emeviler Arap milliyetçisi bir sülale idi. Arap olmayanlara yaklaşımları sıcak ve insanca değildi.Türkleri olumsuz etkilemiş bu dönemde İslam kabulleri çok olmamıştır.
    Abbasilerin yaklaşımı daha yumuşak değer verir şeklinde olmuş.Bu Türkler arasında kitleler halinde İslam dinine geçişler olmuştur.

    (KISALTILMIŞTIR)

    1. abi çok teşşekkürler sen olamsan iki saat uğraşcaktım saygılarım ve hürmetlerim le furkan … 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.