Sümerlerin bilimsel alanda gelişmesinin sebepleri neler olabilir?

Sümerlerin bilimsel alanda gelişmesinin sebepleri neler olabilir? Sümerler Anadolu ve Mezopotamya uygarlıklarının başlatıcısı olarak bilinir.

eski sümer yazısı

Sümerlerin bilimsel alanda gelişmesinin en önemli sebebi, ilk defa yazıyı kullanmış olmalarıdır. Yazıyı kullanarak bilimsel gelişmeleri ve kültürlerini yazı ile gelecek nesillere aktarmışlardır. Bu durumda medeniyetin gelişmesini sağlamıştır.

Sümerler bilimde çok ileriye gitmişler, dört işlemi kullanmışlar, dairenin iç açılarının 360 derece olduğunu bulmuşlar, astronomi alanında önemli ilerlemeler yaşanmıştır.

Yazının bulunması, yeni bir çağdır ki, insanlığın gelişmesinde en büyük katkıyı sağlamıştır. Yazı yanında Sümerlerin daha bir çok icatları ve ilk kullanımları vardır. Tekerliği icat etmişler, tarlalarını sabanlarla sürmeye başlamışlardır.

Evlerini çok katlı olarak, toprak, kil ve tuğlalar kullanmışlardır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. sumerler anadoluya tilmundan gelerken artiq elmli idiler.tilmun azerbaycanin ilisu bolgesidir.butun tabletler ilisunun daq qabartmalarinin resimleridir.bu tabletler gosterir ki ilisu hem de annunakilerin yurdudur.burda butun medeniyyetlere aid kanitlar mevcuddur.ilisunun 150- den cox alimini ve onlarin sumer- anadolu turkcesini de nezere almaqla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.