Savaşlar ve mücadeleler… Demokrasi İsteği…Sizce bunun sebebi neler olabilir?

Binlerce yıldır insanlar daha iyi yaşam şartları oluşturmaya çalışmışlardır. Devletler arasında çeşitli savaşlar yapılmıştır. Bu savaşlar ve mücadeleler, insanlarda daha çok demokrasi isteği uyandırmıştır. Sizce bunun sebebi neler olabilir?

Demokrasi barışı getirir ve barışın devamını sağlar. Halklar hükümetlerini savaşa girsin, ekonomik sıkıntılar çeksin diye iktidara getirmez. Ulusal ve uluslararası daha çok barış olsun daha çok ekonomik gelişmeler sağlansın daha çok refah olsun diye seçim yaparlar. Bu durumu günümüzde batı ve doğu toplumlarında görmek mümkündür. Demokrasisi oturmuş batı toplumlarında birbirleri arasında sıcak savaş görülmez. Birbirlerine daha barışçıl yaklaşımlar sergilerler. Demokrasisi gelişememiş doğu toplumlarında ise kendi aralarında sürekli savaş ve kaos görmekteyiz. Burada yaşayan insanlar demokrasiye daha çok özlem duymaktadırlar.

Fikri yapıda bu ortaya çıktığında, uzun savaşlar insanları daha çok demokrasi istemeye itmiştir. Sert söylemli savaş çığırtkanlığı yapan partiler genelde başarı kazanamamaktadırlar.

Demokratik yönetimlerde, yönetime daha çok halkın eğilimleri yansımaktadır. Halk genelde kaos ve savaş istemez bu tür eğilimli partileri iktidara getirmez. Bu sebepten demokratik yönetimler daha barışçıl olmaktadır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.