Sesin yayılmasını nasıl önlersiniz?

Sesin yayılmasını nasıl önlersiniz? Sesin yayılmasını önlemek için ses yalıtımları yapmamız gerekir. Ses yalıtımı için yumuşak ve gözenekli yani içerisinde hava boşlukları olan strafor (köpük), pamuk, sünger, yün, kumaş, hâlı, keçe ve cam yünü gibi malzemeler kullanılır

İlerleyen ses dalgasının ortamda yansımasını engelleyebilirsek ilerlemesini de engellemiş oluruz. Ses dalgası çarptığı ortamda enerjisini kaybeder ve ilerleyemez ise bu olaya sesin soğurulması denir. Sesin çarptığı ortamda soğurulması için kullanılan malzemenin iyi seçilmesi gerekir. Gürültülü çalışan araçlarda sesin soğurulması çok önemlidir. Örneğin araba egzozlarındaki tasarım sayesinde motordan çıkan yüksek sesin önemli bir kısmı egzozda soğurulur. Eğer egzozlarda sesin önemli bir kısmı soğrulmasaydı taşıt gürültüsüyle yerleşim yerleri yaşanmaz olabilirdi. Bunun dışında yüksek gürültülü ortamlarda sesin soğrulması için birçok teknolojik ürün kullanılmaktadır.

ses yalıtımının faydaları

Işıkta yansımanın pürüzlü ve düz yüzeylerde farklı olduğunu görmüştünüz. Seste de benzer durum gerçekleşir. Düz yüzeylerden yansıyan ses, daha şiddetli duyulur. Ses pürüzlü yüzeylere çarptığında ise farklı yönlere dağılır. Bu da kulağımıza daha az ses dalgasının gelmesine yani sesin daha az şiddetli duyulmasına neden olur.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.