Sıfır rakamı olmasaydı neleri yapamazdık?

Sıfır rakamı olmasaydı neleri yapamazdık? Coğrafya ve astronomi ile de uğraşan Harezmi en önemli çalışmalarını matematik alanında yaptı. Günümüzde de kullandığımız Hint rakamlarını İslam dünyasına tanıttı. “0”ı matematiğe kazandırdı, böylece günümüzde kullandığımız onlu sayı sistemi ortaya çıktı.

harezmi sıfırı bulmasaydı

Aynı zamanda günümüzde matematiğin bir dalı olan cebir onun bu bilim alanına kazandırdığı bir başka katkıdır. Cebir ile ilgili kitabı tercüme edilerek XVII. yüzyıla kadar Avrupa üniversitelerinde okutulmuştur.

9 rakam ve sıfır ile bütün işlemleri yapmak mümkündür. Sıfır olmadan bütün işlemleri yapmak yak çok zordur ya da imkansızdır. O dönemde Avrupa Roma Rakamları ile işlem yapmaya boğuşurken matematik bilgini Harezmi sıfırı kullanarak bütün işlem ve problemleri kolaylıkla çözebilmiştir. 

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. 0 sadece rakamdır ancak sayı olamaz. Şöyle ki sayı olan ve sayılabilir bir değerdir, olmayan bir değerin de sayılması mantıksızdır. O halde 0 rakamdan öteye gidemez; 0 dan önce ya da sonra başka bir rakam yoksa tek başına anlamsızdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.