Sivrisinek ısırığı nedir? Kaşıntısına Ne iyi Gelir?

Sivrisinek ısırığı nedir? Kaşıntısına Ne iyi Gelir? Sivrisinek ısırığı hemen farkedilmişse ısırılan bölgeye seloteyp(ince, saydam, bir yüzü yapışkan bant) yapıştırılıp, çekilebilir. Bu yöntem sivrisinek salyasını uzaklıştırmakta etkili.

Isırık bölgesine buz koyulması, steroidli kremler sürülmesi enfeksiyon ve alerjik reaksiyonu engelleyebilir.

sivirisineksokmasnazmler.jpg

Isırıklar için kantaron, nane limon yağı, karbonatlı su, sarımsak, limon, aloe vera gibi doğal ürünlerden de faydalanılabilir. Ancak bu doğal maddelerin alerjik reaksiyon oluşturma ihtimaline karşı dikkatli olunmalı.

Toz haline getirilmiş aspirini soğuk su ile karıştırıp sivrisineğin ısırdığı bölgeye sürmek de faydalı olur.

Sivrisineğin ısırdığı bölgeye kaşıntıyı gidermek amacıyla diş macunu sürülebilir. Bu sayede kaşıntı bölgesinde bir rahatlama hissedilebilir.

Sinek Isırıklarından Nasıl Korunabiliriz?

Giydiğimiz siyah, lacivert gibi koyu renkli giysiler sivrisinekleri daha çok cezbeder. Çünkü koyu renkler ısıyı daha çok çeker. Sineklerinde ısıya duyarlı oldukları bilinmektedir.

DEET’ maddesi içeren spreyler deriye sürülebilir. Böylece sivrisinek deriye konsa dahi ısırmaz. En küçük doz bile en az iki saat geçerlidir.

Citronella, okalüptüs ve melalouce yağları içeren bitkisel ürünler deriye sürüldüğünde sivrisinekleri kovar. Ancak sık sık kullanmak lazım. Çünkü etkileri kısa sürelidir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.